Подробиці

Перевірка фактів та достовірна інформація є необхідними умовами боротьби із політичними маніпуляціями та фейковими новинами. Ця теза стала одним із ключових кейсів на дискусійній панелі у Страсбурзі.

У палаці Ради Європи на Форумі демократії експерти зазначали: більша здатність виробляти, ділитися та отримувати доступ до контенту новин, водночас означає і більшу доступність до поширення дезінформації.

Однією зі спікерок дискусії стала співзасновниця ГО «StopFake» — українка Ольга Юркова. Акцентувала на масовості російської пропаганди у світовому інфопросторі, навела практичні приклади розвінчання міфів, зокрема про Україну.

Ольга ЮРКОВА

медіаекспертка, співзасновниця ГО «StopFake»

Одним із найбільших наративів, найбільших міфів про Україну, створених за допомогою фейкових новин – це те, що Україна – це фашистська, нацистська держава. Як це створюється? Кожен день російські ЗМІ (іноді ідеться про так звані «українські» чи західні медіа, але у 99% це російські видання) запускають новий фейк. Наприклад, що українські націоналісти вийшли на марш із портретами Гітлера. А насправді, портрет намальований у фотошопі. На другий день уже новина про купюру 1000 гривень, яку випустив НБУ, теж із гітлерівським портретом намальованим у фотошопі. І так із дня у день, назавтра подібні фейки можуть забути, але у комплексі все працює і нашаровується як сніжний ком.

Роман Доброхотов із Росії. Він  головний редактор видання TheInsider, яке працює фактично в опозиції до офіційної інформаційної політики Кремля. На Форумі демократії журналіст ґрунтовно описав усю безглуздість російських фейків не тільки щодо України. Видання і сам Павло відстоюють правду. Працюють над поширенням перевіреної інформації, зокрема, щодо російсько-української війни, стосунків із ЄС та злочинів країни-агресора.

Роман ДОБРОХОТОВ

головний редактор TheInsider(РФ)

В Росії тема України – це не просто фонова інформація: її щодня обговорюють на держканалах, а незалежні ЗМІ намагаються донести правду. Але тільки 15% росіян вірять, що Україна – фашистська держава, та ж президент – єврей, який фашизм? Не розумію. Наприклад, ми робимо розслідування щодо вини Росії у збитті Боїнга, також щодо вбивства Павла Шеремета, інші голосні теми. Тут же на форумі іде дуже цікава дискусія, як у світі йде боротьба із фейками, дезінформацією. І це дуже важлива річ. Ми самі розпочали проект «Антифейк» ще три роки тому і досі залишаємося першими і останніми у Росії, оскільки там цим ніхто більше не займається.

Хоч дезінформація та фальшиві новини насичують наш медіа-пейзаж, і цьому сприяє те, що спекуляції цікавіші, ніж реальність, все ж попит на правдиві новини – є: переконані спікери.

Роман ДОБРОХОТОВ

головний редактор TheInsider (РФ)

Є велика кількість ініціатив в усьому світі, які об’єднуються у групи, починають працювати разом та борються із дезінформацією. Це справжня інфраструктура, яка може стати у майбутньому новою імунною системою, яка протидіятиме фейкам. Ідеться не тільки про створені Росією, а й дезінформацією із «жовтих ЗМІ», інформацією, яка буде корисна олігархам. Зрозуміло, що очікувати того, що ось хтось виступив біля мікрофону, і назавтра зменшилася кількість фейків, — не варто. Цей форум – місце, де люди обмінялися інформацією, взяли контакти, і з цього народжується класна спільна робота, розслідування, проекти.

Спікери дискусії також зазначали, що фейки та дезінформацію дедалі частіше просувають через різноманітні соціальні мережі. Там люди відчувають більшу свободу висловлення думки, водночас цим уміло користуються пропагандисти. Тому безпека онлайн стала ще одним ключовим вектором обговорення. Ішлося навіть про необхідність регулювання соцмереж.