Подробиці

За останні місяці ситуація із крадіжками електроенергії значно погіршилася. У відділі економічної безпеки ПАТ «Закарпаттяобленерго» майже щодня отримують повідомлення про виявлення крадіїв, як в області, так і в самому Ужгороді. Порушників енергетикам допомагає виявляти і Державний центр радіочастот, повідомляючи про підозріле випромінювання.

Володимир ФАРАДЖАН начальник служби економічної безпеки ПАТ «Закарпаттяобленерго»

В ближайшому селі Ужгородського району діє незаконно діючий пристрій, який создає радіохвилі, які заважають роботі пристрою. В зв’язку з тим, що, як правило, такі пристрої використовують для зупинки лічильників, то вони звернулися до нас. В зв’язку з чим зараз ми поїдемо в цей населений пункт, візьмемо прибори і визначимо, звідки йде це джерело. Потім уже по обстановці.

До перевірок залучають енергетиків, оскільки лише вони мають право доступу до пристрою. Після відповідних звернень група збирається і виїжджає на місце з власними приладами вимірювання. За їх допомогою виявляють точне місце розташування незаконного генератора, котрий встановлений для зупинки приладів обліку електроенергії.

Після прибуття за координатами, котрі надав Державний центр радіочастот, енергетики вмикають аналізатор спектру.

В центрі села чисто, нічого нема, ніяких сигналів. Поїхали далі.

О, тут щось слабеньке. Бачите, горбик з’являється?

О, стало більше. Сигнал став більшим. Тут зовсім великий. Їдемо трошки далі. Ще більшим став сигнал, значить ми наближаємося до нього.

Бачите, рівень сигналу росте, значить десь тут він знаходиться

Навіть при підозрі встановлення незаконного пристрою, працівники «Закарпаттяобленерго» не мають права зайти до двору чи будинку без дозволу господаря. Якщо виникають проблеми з порушниками, то викликають поліцію. Проте, конкретно у цьому випадку, господарі не чинили опору і добровільно показали лічильник.

З вашого подвір’я йде якесь випромінювання. З цього приводу, ми хочемо подивитись….. а що це шнур у вас, можемо подивитись?

А що тут на лічильнику?

Не знаю!

А це що за пристрій у вас? Не знаю, перший раз бачу.

Володимир ФАРАДЖАН начальник служби економічної безпеки ПАТ «Закарпаттяобленерго»

Це кустарного виготовлення пристрій. В інтернеті його скільки завгодно. Вони продаються саме з метою зупинення приладів обліку. Більше того, це шкодить здоров’ю людей.

Після вилучення незаконного пристрою та складання акту на порушника, спеціальна комісія визначатиме розмір штрафу.

Перший заступник генерального директора Артем Мартинюк наголошує на тому, що люди, встановлюючи подібні пристрої, наносять собі шкоду: псують власне здоров’я та здоров’я своїх дітей. Способи крадіжки електроенергії з часом урізноманітнюються.

Артем МАРТИНЮК перший заступник генерального директора, директор з енергозбуту ПАТ «Закарпаттяобленерго»

В основному крадіжки високотехнологічні. Використовуються або потужні неодимові магніти, або ж, популярними стали, високочастотні генератори, які ви сьогодні мали можливість бачити.

Для ефективної боротьби з нечистими на руку споживачами у «Закарпаттяобленерго» не тільки накладають чималі штрафи на порушників, а й покращують свої технічні можливості.

Артем МАРТИНЮК перший заступник генерального директора, директор з енергозбуту ПАТ «Закарпаттяобленерго»

Ми зараз змушені укомплектувати нашу службу з економічної безпеки надсучасними приладами, які використовуються в Укрчастотнагляді. Бо дуже розвинутим є порушення правил. І одним із видів крадіжок є використання високочастних приладів кустарного виробництва. В інтернеті його можна купити до 300 доларів. Але ще раз наголошую, це не тільки дорого але й дуже шкідливо для здоров’я.

За словами першого заступника, крадіжки своїми масштабами вражають. А ще більше дивує те, що порушники, як правило, заможні.