Подробиці

У третій четвер травня українці святкують День вишиванки. Які особливості закарпатської вишиванки, яка символіка традиційних орнаментів далі у прямій мові директора  Закарпатського музею народної архітектури та побуту, Василя Коцана.

Василь КОЦАН, директор Закарпатського музею народної архітектури та побуту

Закарпаття – одна з небагатьох областей, яка може великою різноманітністю локальних варіантів вишивки. Як одягової, так вишивки інтер’єрного призначення. Чим характерна саме закарпатська вишивка? Тим, що у ній поєднано народні традиції не тільки українців, а також багатьох нацменшин, які тут проживали впродовж багатьох століть.

Найдавніші кольори, які використовувалися у вишивці – це природні кольори. Білий, чорний, або сірий. Використовували природню сировину. Це є конопляні, або лляні нитки, вовняну пряжу. В залежності від цього і були природні кольори.

На весільних сорочках парубків поширеним орнаментом були сердечка. Означали кохання. На дитячих сорочках дітей, які часто хворіли зображали жолуді.

Сорочки, які носили у Піст, обов’язково на них мав бути фіолетовий колір.

Якщо говорити про традиційну закарпатську сорочку, збереглися традиційні подібні довгі сорочки. Додільні сорочки. Найбільше їх збереглося у Хустському, Іршавському, Тячівському районах. Перед нами сорочка із Хустського району. Це долина річок Тереблі і Ріки. За вишивкою на рукаві на жіночій сорочці на Закарпатті можна було визначити з якого району походить жінка. Можна було визначити навіть село.

Архаїчним вважається геометричний орнамент. Рослинний поширюється на початку 20 століття. А десь і в 20-30 роках.