швидка допомога, екстренний виклик, нормативи прибуття швидкої, норматив, 103Виклики швидкої допомоги з нового року поділять на «екстрені» та «неекстренні». В залежності від тяжкості стану хворого, медики повинні будуть приїхати через 10 хвилин або протягом години.

З 1 січня набирає чинності Постанова Кабінету Міністрів України № 1119 від 21 листопада 2012 року «Про нормативи прибуття бригад екстреної (швидкої) медичної допомоги на місце події».

Згідно з документом, виклики пацієнтів розділяються на «екстрені» та «неекстренні» за кількома критеріями.

До екстрених відносяться скарги на такі стани:

— Втрата свідомості, судоми, раптове порушення дихання, біль в області серця, блювання кров’ю, гострий біль у черевній області, зовнішнє кровотеча, симптоми гострих інфекційних захворювань, гострі психічні розлади пацієнта, які загрожують його життю і здоров’ю або життю оточуючих людей;
— Всі види травм (переломи, вивихи, опіки, важкі забої, травми голови;
— Удар електричним струмом, блискавкою, теплові удари, переохолодження;
— Відсутність дихання (якщо людина потонула або в дихальні шляхи потрапили сторонні предмети);
— Пошкодження під час надзвичайних ситуацій (ДТП, аварія на виробництві, стихійне лихо і так далі);
— Отруєння, укуси тварин, змій, павуків, комах і т.д.;
— Порушення нормального перебігу вагітності (передчасні пологи, кровотеча та інші стани).

До екстрених відносяться і звернення медпрацівників перевезти пацієнта, якщо йому необхідно медичний супровід і термінова госпіталізація.

За екстреним викликом швидка допомога повинна приїхати максимум через 10 хвилин, якщо пацієнт знаходиться в межах міста, і протягом 20 хвилин — за межами міста. При поганих погодних і сезонних умовах, або через дорожніх умов допускається запізнення швидкої допомоги не більше, ніж на 10 хвилин.

Неекстренними вважаються виклики пацієнтів, які скаржаться на:

— Раптове підвищення температури з кашлем, нежитем, болем у горлі;
— Головний біль, запаморочення, слабкість;
— Біль у попереку, суглобах (артрит, радикуліт, остеохондроз, артроз);
— Підвищення артеріального тиску;
— Болі в онкологічних хворих;
— Алкогольний, наркотичний, токсичний абстинентні синдроми («ломка», «похмілля»).
— Загострення хронічних захворювань, якщо пацієнт спостерігається у сімейного лікаря (гіпертонія, виразка, хронічне запалення печінки, жовчного міхура, кишечника, хвороби нирок або суглобів).

У цьому випадку хворим будуть займатися фахівці з профільною лікарні або протягом години під’їжджає бригада швидкої допомоги, якщо в цей час немає екстрених викликів і є вільна машина.

Інформація про виклик швидкої допомоги (за номерами 103 і 112) і аудіозаписи розмови відповідно до Закону «Про екстреної медичної допомоги» зберігається протягом трьох років.

 hochu.ua