Подробиці

Полянська об’єднана територіальна громада створена близько 2 років тому із населених пунктів сільських рад – Полянської, Плосківської та Родниківської. Це – оздоровчо-туристична місцина Закарпаття, тутешні мінеральні води та санаторно-курортні зони відомі далеко за межами області. Завдяки децентралізації громада отримала бюджет на рік у понад 40 млн грн. І має змогу реалізовувати амбітні проекти. Один із них – зведення екопоселення на території села Роднікова Гута.

Сергій АРЕНДАШ

в.о. старости сіл Родниківка та Родникова Гута (Полянська ОТГ)

Нам приходилося просити гроші на усе, Були такі випадки, коли ми просили кошти навіть на зарплатні. Зараз після об’єднання ці питання відпали автоматично. Поставлений асфальт, відбудований клуб, у  Родниківці перекритий дах клубу, усе у майбутньому. І я вважаю, що такі проекти, як зараз ми працюємо – дадуть нові можливості. У першу чергу, це робочі місця. Це дороги та інфраструктура.

На 31 гектарі полонини Віжень (висота 1165 м над рівнем моря) і планують звести майбутнє екопоселення. Дістатися нагору, наразі, можна складними гірськими стежками. На тутешніх схилах ростуть унікальні лікарські рослини, колись територія оброблялася.

Петро ЛІЗАНЕЦЬ

начальник відділу освіти, молоді та спорту,  у справах дітей, культури, туризму та зовнішніх зв’язків Полянської ОТГ

У минулі часи це поле оброблялося, тут були сінокоси. Потім пішов період розпаду колгоспів, і тут проросло усе зарослями. Ця полонина багата на різні рослини, кожна із них має лікарські властивості, буде корисне. Має велику перспективу це екопоселення.

Екопоселення буде зведене як своєрідний технологічний парк, стержнем якого буде біологічна фабрика та лабораторія для біологічних досліджень, — розповіли у громаді під час програми, організованої Закарпатським центром розвитку місцевого самоврядування у рамках «U-LEAD з Європою». Амбітний проект поселення  був представлений на Форумі екологічних ініціатив, уже проведені підготовчі роботи, наразі документи знаходяться у Академії наук у Києві.

Іван ДРОГОБЕЦЬКИЙ

голова Полянської ОТГ

Ми провели геодезичні роботи: зроблена геодезія поля і геодезія для будівництва дороги. Зробили і передпроект: дорога запланована так, що сюди буде приїздити легковий автомобіль. Не буде різких підйомів – а серпантини. Визначено і місця, де будувати не можна, адже тут є унікальні трави, а які місця можна використати для будівництва, на яких нема трави і це не нашкодить природі. 10 жовтня в Одесі буде завершальний етап попередніх слухань щодо початку будівництва та фінансування і тому подібне.

Олександра АРТЮХІНА

журналіст

Ось тут, на цих полонинах урочища Віжень, постане майбутнє екопоселення. До створення технологічного парку долучаються провідні науковці України та Європи. Техніку та новітню апаратуру допоможе забезпечити Пекінський університет.

Перемовини про всебічну співпрацю ведуться із китайськими колегами, які є одними із флагманів у сучасній фармації. Полянська ОТГ у проекті виступає співзасновником.

Іван ДРОГОБЕЦЬКИЙ

голова Полянської ОТГ

Ми уже підписали договір про співпрацю з університетами: Дебреценським, Кошицьким та УжНУ, а також із Національною академією наук України. Іде мова про будівництво на даній земельній ділянці біологічної фабрики, готелів, теплиць тощо. Усе буде тут на місці добуватися: світло, вода, вітер – використовуватимуться природні ресурси. Воду заберем із криниці. А очисні споруди будуть найсучасніші побудовані. Бо ми говоримо про цей об’єкт як ЕКО: поселення. Абсолютно жодних шкідливих викидів ні в атмосферу, ні у ґрунт.

На території екопоселення розмістяться рибна ферма, вівчарня, екокотеджі тощо. Найголовнішим же стане технологічний парк із виробництвом харчових біодобавок. На думку керівництва ОТГ та науковців, втілення такого проекту дасть громаді можливості для екотуризму, а також створить багато робочих місць, що є актуальним для гірської місцевості.

Іван ДРОГОБЕЦЬКИЙ

голова Полянської ОТГ

Це буде виготовлення біологічних добавок, які ростуть саме на цій горі. Ці трави не можна пересадити, ні штучно виростити, цим травам для росту необхідні певні кліматичні умови, мікроклімат. Тут є трави, які виліковують 70 і більше хвороб. Лабораторія потрібна тому, щоб взяти усе корисне. Вони будуть розщеплюватися на молекулярному рівні.  

Василь ЗВАРИЧ

заступник голови Полянської ОТГ

Звичайно, тут потрібні спеціалісти високого класу. Які розуміються у ботаніці, знають у який час потрібно збирати ту чи іншу рослину, чи це має бути корінь чи це має бути квітка. Це клопітка робота, яка потребує спеціалістів. Звичайно, тут вони будуть і жити, бо це буде цілісний комплекс, який має працювати круглий рік. Тут також багато буде і роботи такої, поки проект буде неготовий: і під’їзні дороги, і охорона. І залучатимуться до неї жителі Роднікової гути.

За найскромнішими підрахунками, якщо всі плани створення екопоселення вдасться втілити в життя, це дасть громаді близько 500 робочих місць. Тільки на одній теплиці працюватиме до 70 людей. Попередній кошторис зведення оцінюють у близько 300 млн євро, залучатимуть кошти іноземних інвесторів, зокрема Словаччини та Угорщини. Найпозитивніша часова перспектива відкриття – найближчі 5 років. Оскільки виготовлятиметься продукція з високою доданою вартістю, це дасть змогу надати хорошу заробітну плату, а надходження від ПДФО залишатимуться у бюджеті громади.