Подробиці

Небезпечна рослина. Борщівник Сосновського масово і швидко розростається на Закарпатті: вздовж доріг, річок, лісосмуг, на сміттєзвалищах і пустирях. Найбільш небезпечний – сік рослини під дією сонця.

Лілія РУМ’ЯНЦЕВА, сімейна лікарка

Він викликає сильні опіки. Опіки дуже сильні, неприємні. І лікуватись довго треба.

На відкритих поверхнях, якщо хоч чуть-чуть під сонце попав, після контакту з борщівником, якщо попадає ще людина під сонячні промені. Тоді й починаються ці пухирі і починається опік.

Навіть одноразове торкання до борщівника призводить до опіків 1—3 ступенів. Ужгородець Констянтин Балабанов у дитинстві цього ще не знав.

Констянтин БАЛАБАНОВ, гірський гід

Дотягнулися до борщівника з хлопцями. Це було в районі Невицького. Трохи один одного борщівником побили. Він залишає серйозні опіки. Але на той момент ми про то не знали. Мені обійшлося більш-менш, а от двоє друзів потім потрапили у лікарню в опікове відділення з опіками 3-го ступеня.

Пізніше Констянтин ще раз «зустрівся» із борщівником уже в дорослому віці, коли мандрував Кавказом, звідки і «родом» рослина.

 Констянтин БАЛАБАНОВ, гірський гід

Це було буквально того літа. Я так нормально отримав по голені, по стегну, по нозі. Але вже знав: мило і багато води. Прийшлося використати практично всю воду, яка у мене з собою була. Але все обійшлося.

Сік борщівника потрібно змити з тіла якомога швидше. Найкраще – водою із милом, — наполягають лікарі.

 Лілія РУМ’ЯНЦЕВА, сімейна лікарка

Якщо немає такої можливості, то, якщо є салфетка, щоб сік той витерти. Але дуже обережно, не розтерти його по всій поверхні.

Закрити від сонячних променів. Моментально закрити.

Можна обробити слабим дезінфікуючим, який є дома.

Нашестя борщівника торкнулося і галузі туризму. Сплав Латорицею місяць тому обернувся для екскурсоводки Марії неприємним сюрпризом.  

Марія ЗАБОЛОТНА, екскурсоводка

У нас маршрут був від Сваляви до Сускова. Але місяць тому нас попросили продовжити маршрут. І тоді ми побачили дуже негативну картину. Ціле поле борщовику. Причому отакого розміру. І ти розумієш, що на цьому березі не можна вже сплавлятися. А берег неймовірно мальовничий. Там можна робити пікніки.

Ми почистили берег. Ту частину, яка нам потрібна для того, щоб забезпечити безпечний вихід із води для наших туристів.

Саме зараз – пік цвітіння борщівника Сосновського. Він може виростати заввишки у два людські зрости. Позбутися його важко. Навіть скошена рослина може дати пагін на наступний рік і жити ще довго. Нерідко використовують хімічні методи боротьби, або ж викопують його із корінням.