Подробиці

Волошина та Капітульна – основні вулиці колишнього греко-католицького кварталу в Ужгороді. Цей своєрідний чотирикутник, обмежений чотирма основними будівлями.

Йосип КОБАЛЬ

Історик

«Який обмежується Ужгородським замком, де була розташована духовна семінарія, Василіанським монастирем, жіночою вчительською гімназією і Єпископською резиденцією у північній частині»

Саме біля однієї з них , колишнього Василіанського монастиря, зараз — фізичний факультет УжНУ і розпочалася відкрита екскурсія. Перший камінь будівництва тут заклали в 1911 році, а вже через рік будівля була зведена. Спочатку тут було три поверхи і 56 кімнат. Ще з вересня 1912 монастир слугував і інтернатом для бідних дітей.

Йосип КОБАЛЬ

Історик

«Пізніше тут була гімназія у Чехо- Словацькі часи. Якусь частину віддали президії суду.»

теперішній інститут підвищення кваліфікації — колишній комітатський будинок.  колишня жіноча вчительська гімназія теперішній  комерційний технікум. Історія міста, а зокрема духовне життя предків – цікава тема для містян. Підтвердження цього  велика кількість ужгородців, які прийшли до екскурсії.

«Я народилася в цьому місті, виросла, хочеться чути історію з перших вуст. Коли розповідають про ці місця, які ти знаєш з дитинства – дуже цікаво «Цікаво знати про наші місця, які колись комусь належали в історичній минулості, а про це ніхто навіть не задумувався кому»

«Духовна тема завжди була на першому місці. Все що пов’язано з Богом і церквою, одне з найважливіших я думаю»

Одна з небагатьох будівель, яка досі належить єпархії Хрестовоздвиженський собор. Ось вже тридцять років Греко-католицька єпархія може знову вільно вести службу.  До того понад 4 десятиліття існувала тільки в підпілі. Саме до 30 річниці виходу з підпілля і організували цю екскурсію.

Владика Мілан ШАШИК

Єпископ Мукачівської Греко-Католицької єпархії

«У 89 році вийшов закон «Про свободу совісті» і церква була легалізованою. І оскільки цей квартал тісно пов’язаний з нашою історією, тут знаходились наші інституції. Багато людей звідає, що в цих будинках було. І ми вирішили попросити незалежного історика, щоб розказав тим, які бажають пізнати історію свого міста»

Більшість церковних будівель за часів Радянського Союзу перейшли від власності церкви в державну. Їх переобладнали під корпуси університетів чи розмістили там інші державні структури. Завершили екскурсію біля Ужгородського замку, колишньої духовної семінарії.