Подробиці

Щорічно 14 червня відзначають Всесвітній день донора. З посиланням на рекомендації ВООЗ, виконувачка обов’язків міністра охорони здоров’я Уляна Супрун запустила флешмоб до дня донора. В Ужгороді стартував тижневик здачі крові: лікарі активно привертають увагу населення до проблеми поповнення банку крові та спонукають ставати донорами.

Марія ФАНТИЧ

зав. відділом комплектування донорських кадрів

Мета заходу – привернути увагу населення краю до проблеми донорства, до нестачі крові, виховати культуру донорства у людей, а також поповнити наші запаси. Зараз літо і завжди обмаль усіх груп крові.

Наразі є позитивна тенденція до залучення все більше молоді до здачі крові. За словами лікарів, найсприятливіший вік для донорства – від 20 до 45 років. Студентка відділення журналістики УжНУ Анастасія також вирішила долучитися до акції та вперше наважилася на такий рішучий, але важливий, крок.

Анастасія ШАПАР

студентка відділення журналістики УжНУ

Я донор вперше, адже мені нещодавно лише виповнилось 18 років. Я вважаю, що це чудова акція, адже ми все ж маємо допомагати один одному. І це круто. Зараз дуже багато ДТП, коли людям потрібна наша допомога. Донори – це круто і, я думаю, що буду продовжувати.

За статистикою, у людей найпоширенішою є ІІ група крові. Окрім неї, на Закарпатті часто поширеною є ще І-ша. А от лише 5-6% населення мають ІV групу крові.

Марія ФАНТИЧ

зав. відділом комплектування донорських кадрів

На сьогоднішній день у нас досить напружена ситуація з усіма групами крові резус-мінус – І, ІІ, ІІІ і ІV. Обмаль навіть ІІ групи резус-плюс.

Проте стати донором не так просто, як здається на перший погляд. Існує ряд протипоказань, які можуть завадити донорству – тату, яке зроблене менше року до здачі крові, вагітність, нестача ваги  тощо.

Марія ФАНТИЧ

зав. відділом комплектування донорських кадрів

Є тимчасові протипоказання. Найбільш поширені – це татуювання на рік, пологи, менструація у дівчат, то можна здавати через 5 днів після закінчення, вага від 50 кг, тому що важко меншому організму після такого відновитися. Є ряд хронічних захворювань, які мають тимчасові протипоказання, але є й абсолютні, коли людина хворіла гепатитом, туберкульозом, сифілісом, якщо видалений якийсь орган, ВІЛ, то вона не може ніколи виконувати донорську функцію.

До здачі крові необхідно ретельно підготуватися. Лікарі рекомендують за три дні до процедури не вживати анальгетиків, алкоголю, жирної, смаженої та молочної їжі. Варто поснідати дієтичним печивом із солодким чаєм і не палити за 2 години до забору крові. Після здачі потрібно знову випити солодкий чай, збільшити вживання рідини та максимально зменшити фізичні навантаження протягом 12 годин. Наступна здача крові можлива лише через 60 днів.