Подробиці

Існують кордони, які можна перетнути лише раз. Повнометражна словацько-українська стрічка «Межа» заснована на реальних подіях, — це гостросюжетна історія, що відбулася на словацько-українському прикордонні у 2007 році, незадовго до вступу Словаччини до Шенгенської зони.  Зйомки фільму відбувалися в Україні, Чехії та Словаччині. Багато часу знімальна група провела і на Закарпатті. Окрім словацьких та чеських зірок у стрічці знялися відомі українські актори.

Андрій ЄРМАК, продюсер фільму «Межа»

Це перша масштабна ко-продукція, міжнародна, яка у першу чергу дала можливість з’єднати творчі і фінансові потужності Словаччини, Чехії та України. Це одна із перших наших стрічок, яка виходить у міжнародний прокат, який у Словаччині стартував дуже успішно. Для мене це приклад, як український продюсер, показати, зо можливо сьогодні (у непростий для країни час) робити якісне кіно, робити кіно, цікаве не тільки для українських, а й для глядачів у світі.

Одну із ролей у «Межі» виконує відома українська актриса із ужгородським корінням – Римма Зюбіна. Її роботу словацька продюсерка Ванда Адамік-Грицова побачила на Канському кінофестивалі, під час перегляду італійсько-української стрічки «Гніздо горлиці». Тоді ж Ванда запросила Римму знятися у проекті про  прикордоння Словаччини та України.

Римма ЗЮБІНА, актриса

Тема фільму – життя у прикордонній зоні, тема знайома багатьом, героїв багато буде знайомих, можливо, себе хтось упізнає. Для мене це ще важливо тому, що зйомки відбувалися в Ужгороді, моя героїня живе в Ужгороді. Перед кожним словом «Мотор» у мене є хвилювання, хвилювання у міжнародних проектах – воно особливе. Тут було дуже важливо, що поруч з українськими акторами, була величезна кінооператорська група, освітлювачі наші були, художник наш. Коли дивилася, як працюють наші хлопці, я пишалася. І зараз пишаюся, що у нашій країні є такі класні професіонали.

Євген Лібезнюк із 1986 року живе і працює у Словаччині. Зараз є актором Пряшівського театру ім. Духновича. На роль у «Межі» погодився одразу.  Працювати поруч із провідними акторами Словаччини та України для чоловіка було не тільки честю, а й відповідальністю. Українська команда кінофахівців стрічки вразила іноземних колег професійністю та якісним підходом до роботи.

Євген ЛІБЕЗНЮК, актор

Дуже радий, що як українець, який 30 років живе у Словаччині, зміг долучитися до роботи над цією стрічкою. Говорив я з автором сценарію, і він мені сказав: «Героя писали спеціально під тебе». Це, з одного боку, дуже приємно, а з іншого – відповідально, щоб покладені на тебе надії справдилися. Цікавинкою було і те, що атмосфера була дуже творча, коли всі працювали як єдиний механізм, праця просто горіла у руках.

Саундтреком до стрічки є словацька версія відомої в Україні пісні «Гей, соколи» у виконанні гурту I.M.T Smile та Ондрея Кандраца.

У своїх рецензіях світові кінокритики  порівняли «Межу» з кращими роботами Гая Річі, «Хрещеним батьком» та «Кланом Сопрано». Стрічка вражає правдивістю, є у міру жорстокою, і у міру дотепною. Явище контрабанди тут показане не як щось пригодницько-романтичне,  а змальовано як біда, яка виростає у руйнівну біду. Фільм про на життя межі кількох країн стартував у показах на світовому ринку лише 3-го серпня, а уже встановив абсолютний рекорд прокату в Словаччині: наразі стрічку там подивилися близько 300 тисяч глядачів у кінотеатрах.

Анди ГРИЦ, актор

Відрадно, що цей фільм виник як співпраця з Україною. Прекрасно, що перша ко-продукція одразу стала дуже успішною: це додатковий поштовх продовжити спільну роботу над іншими проектами. Українські актори цього фільму – топові та зразкові: Римма Зюбіна, Станіслав Боклан, Євген Лібезнюк… З ними у радість працювати. А цілий технічний штаб, оператори і освітлювачі – неймовірні професіонали своєї справи, це такий приємний сюрприз – профі у кінопродукції. І ми дуже раді, що можемо бути причетними до цього міжнародного успіху.

Про кінострічку ще до офіційного релізу написали відомі світові видання «The Hollywood Reporter» та «Variety». Цей фільм вперше за багато років представляв Україну в основній конкурсній програмі кінофестивалю у Карлових Варах, що входить до переліку фестивалів категорії «А». Більше того, саме стрічка «Межа»  здобула на фестивалі один із найголовніших призів – Кришталевий глобус за кращу режисерську роботу — Петера Беб’яка.

Андрій ЄРМАК, продюсер фільму «Межа»

Без перебільшення це був хедлайнер фестивалю у Карлових Варах. Наші зірки, у першу чергу Римма Зюбіна, Станіслав Боклан, Олександр Піскунов, Володимир Геляс, сьогодні їхні імена на афішах. Афіші уже розвішені Братиславою, з’являться у Празі, Варшаві, Стамбулі, для нас це дійсно прорив.

Закарпатці одними із перших побачили саме фестивальну версію словацько-українського фільму «Межа». Для творців стрічки важливою є думка людей, звідки і походить історія картини,  для яких життя на кордоні є звичним. Крім того, саме в Ужгороді відбулося ексклюзивне представлення українського постера фільму. Наразі триває робота над україномовним варіантом «Межі», а український реліз фільму планується  із 16 листопада цього року. Побачимо, чи поб’є прокат словацькі рекорди!