Подробиці

Штучні вінки, квіти та лампадки — все це можна знайти біля могил на кладовищах. Комунальники кажуть: щомісяця у середньому вивозять по 10-15 вантажівок сміття.

Анатолій СУХОЛОВ

директор комбінату комунальних підприємств Ужгородської міської ради

Якщо ще вінки пластмасові і квіти ще півбіди – ми збираємо, то лампадок тисячі. Вони б’ються. Це скло, його важко збирати. Стараємся своє вивозити, робити. Це проблема на загальнодержавному рівні. Тому прохання до людей ставитися з розумінням. Думаю, що краще дійсно одну квіточку принести «живу» та запалити воскову свічку.

Відмовитися від штучної атрибутики просять і служителі церков. За словами сестри Йосафати, на могилах неодноразово бачила пожежі. Тому набагато краще приносити живі квіти та згадати померлих молитвою.

Сестра Йосафата

монахиня в Ужгородському греко-католицькому Кафедральному соборі

За них не забувати, хто помер. Тут таке саме, як і ми, люди. Просто, вони вже у другому світі. І ми колись усі зустрінемось. Треба жити надією і любов’ю. Любов не вмирає ніколи.

Ужгородці ж надають перевагу саме живим квітам. Частина містян зазначає: відмовитися від пластику – ще й економно.

Влад

ужгородець

Штучні – це пластик, який забруднює наше навколишнє середовище. Тому краще живі. Вони гарніше дивляться. Штучні дорожчі, звичайно. Хоча це китайський пластик, який розкладається не менше 500 років.

П. Ольга

ужгородка

Обов’язково живому. Штучно – то екологічно не добре. Пережитки старого. Менталітет такий. Я думаю, молодь уже до того не буде йти.

П. Магдалина

Ужгородка

Живі, звиачйно живі. Пам’ять – все через живе.

Марія

ужгородка

Живі – завжди. Штучні – вони гарно прикрашають і довгий час вони можуть стояти на кладовищі і це гарно. Можна і штучні носити, і живі квіти.

Уже незабаром День пам’яті. У цей період, за словами комунальників, доводиться вивозити втричі більше сміття. Втричі більша і шкода довкіллю. Звичайно, штучні чи живі квіти – вибір кожного. Але найбільшою повагою до померлих буде пам’ять та збереження природи.