Подробиці

Ужгородець Ернест Завадський тривалий час працював у Польщі. Свого часу виїхав туди на навчання, однак вирішив знайти підробіток.

Ернест ЗАВАДСЬКИЙ

працював у Польщі

У першу чергу, коли потрібні гроші, то це є будівництво, сезонні роботи, на яких беруть усіх. Люди працюють або на вагу, або на години, або на кількість відвезених тачок, бідончиків і так далі. Траплялося і таке. На таких роботах теж працював. Найкращою була робота в урядовій установі. Це була Польська державна обласна адміністрація, де я працював в адміністраційно-організаційному департаменті. І цей департамент займався організацією роботи воєводства, тобто області.

За 5 місяців роботи в польській адміністрації Ернест співпрацював з європейськими ґрантодавцями, котрі виділяли кошти для реалізації різних проектів.

Ернест ЗАВАДСЬКИЙ

працював у Польщі

Кожна країна-член Євросоюзу мала виконувати ці проекти. Це було і будівництво, і працевлаштування, і обмін досвідом для студентів, теоретиків, практикуючих, для молоді з різних країн Євросоюзу. Також для людей з України, Білорусі і так далі. Також було багато програм для країн третього світу, якими ми також займалися.

Поїхати до Європи на роботу вирішила і Валерія Зенинець. Дівчина з Воловецького району обожнює малечу, тому скористалася міжнародною програмою «AU-PAIR», аби доглядати за дітьми в німецькій родині.

Валерія ЗЕНИНЕЦЬ

працює в Німеччині

Зараз я перебуваю в Німеччині ось уже 6 місяців. Це унікальна можливість побачити світ та подорожувати. Але найкраще, що ви маєте, — це діти. Так, я няня і я доглядаю за дітками. Мені зараз тільки 21, але з ними ти дістаєш найбільший у житті досвід, адже кожна дівчина — це майбутня мама. Проте в цій програмі можуть брати участь також хлопці. Зарплата, звісно, кіт наплакав. Це 260 євро в місяць, але найпрекрасніше, що у вас може бути, це ваші діти.

В ужгородських агентствах з працевлаштування переконують: після офіційного старту безвізового режиму охочих поїхати до Європи на роботу побільшало. Усе тому, що тепер не потрібно витрачати час і кошти на відкриття візи. Але працювати за кордоном з біометричним паспортом можна тільки 3 місяці, проте не всюди. Наразі у рамках безвізу можна поїхати на роботу до Польщі, Словаччини та Угорщини.

Анастасія ЛАВРИК

менеджер агентства з працевлаштування за кордоном

Не кожна країна дозволяє працювати за безвізовим режимом. Це перше. По-друге, є свої нюанси в кожній країні щодо оформлення. Наприклад, для Польщі робиться той самий дозвіл на роботу, який робився і для візи, лише він робиться там на місці.  Якщо людина не хоче втрачати 7 робочих днів, може домовитися з роботодавцем і  дочекатися цей дозвіл тут. Якщо, наприклад, Словаччина, то є можливість працювати й одразу, але теж робиться дозвіл.  Угорщина робить те саме, що й раніше. Але просто людина по безвізу їде. Тобто спрощена система як і була, так і залишилася для Угорщини.

Зарплатня в країнах Євросоюзу після запровадження безвізового режиму практично не змінилася. Для українських заробітчан вона становить у середньому 2,5 євро за годину. Оскільки власникам біометричних паспортів не можна перебувати в країнах ЄС більше, ніж 90 днів, часу на роздуми в них обмаль. В агенції з працевлаштування радять клієнтам їхати одразу, аби не втрачати робочі години.