Подробиці

В Ужгороді поблизу медичного факультету УжНУ напередодні вшанування пам’яті жертв голодоморів встановили монумент «Свіча пам’яті». Всеукраїнський конкурс проектів пам’ятника, оголошений департаментом культури, тривав із 2016-го року, а переможця обрали тільки після повторного етапу. Ним став київський скульптор Ігор Гречаник.

Встановлений монумент став приводом для негативної реакції і бурхливих обговорень, адже явно візуально відмінний від проекту, який переміг у конкурсі.

Найм’якіше з реакцій у соцмережах – зазначення, що пам’ятник не відповідає задуму щодо вшанування цієї трагічної сторінки історії.

Автор же монументу різницю між поданим та реалізованим проектом визнає, втім підкреслює – збережена ідея, висоту враховували відносно загальної композиції.

Ігор ГРЕЧАНИК

автор монументу

Моя душа теж горить і болить. Це важливо для мене: фактура така жахлива, страхітлива. З кожним квадратним міліметром я працював, спочатку зробили модель, потім бронзовий монумент, потім ми його розбирали по частинам, робили всередині каркас із нержавіючих труб товстелезних, знову збирали – то була страшна робота. І терміни тисли – нічого не перенесеш. Соразмірність: з одного боку він повинен домінувати, а з іншого – не повинен бути затиснутий оцими будівлями, які тут немаленькі. А ще тут позаду велика сосна. Силует жінки, ялинки, ідеться про гармонійність. Якби ми зробили менше, то вони б нависали і тиснули на неї.

 Із обласного бюджету на встановлення «Свічі пам’яті» виділили понад 2 млн грн. Заступник Ужгородського міського голови Олександр Білак виступив із пропозицією до членів журі, що голосували за ескіз: зібратися і дати оцінку виконанню роботи, обговорити та підготувати відповідні петиції до Закарпатської обласної та Ужгородської міської рад, почути думку громади і потім приймати рішення, що ж робити із уже зведеним монументом.