Подробиці

Із піснями, веселими розмовами та обов’язково на відкритому вогні. Так традиційно на Закарпатті варять сливовий леквар. Аби наповнити такий 100 літровий казан потрібно  200 кілограмів сливи. Цього року її вродило щедро.

Ольга СЕНІ варить леквар

Сливи ж не кожен рік родять. В один рік є, а в інший немає. Цей хороший був? Ой, цей рік на сливи був дуже хороший. Минулого року взагалі сливи не було.

Леквар традиційно варять жінки. Чоловікам довіряють тільки розкладати вогонь. Підкладати дрова треба щогодини, важливо аби температура трималася на одному рівні. Самі ж сливи спершу зібрали, помили, але не чистили, закинули в казан з кісточками, далі ось так через сито відділяють кісточки.

Далі знову в казан і варити щонайменше 8 годин. Ще однин важливий процес – безперервне помішування. Для цього навіть спорудили спеціальну конструкцію, аби було легше. Кожні 10-15 хвилин жінки змінюють одна одну.  

Пані Гізеллі 77, вона тут за старшу. Ділиться усіма секретами та пильнує процес. Каже, леквар варить все життя, тому добре знає усі тонкощі.

Гізелла МОЛНАР мешканка села Велика Добронь

Леквар ми варили завжди. Ще з дитинства мого. А коли я була молода – тоді варили ми дуже багато: кожна сім’я варила 4-5 таких казанків. Це був хоч і важкий, але веселий процес: збиралася молодь, були пісні-танці. Приходили усі сусіди, веселилися, усі по-черзі  мішали леквар.

Колись леквар був чи не єдиним ласощем для закарпатців: він заміняв і масло і солодощі. Тепер страви з нього готують більш вишукані.

Ольга СЕНІ варить леквар

Ми готуємо вареники з лекваром, пиріжки з лекваром і головне тістечко з лекваром. Є багато рецептів, де треба саме леквар із слив.

Найважче мішати в останні кілька годин, коли леквар стає густим.

Борбала ГІДІ варить леквар

Загалом це не важкий процес. Важко тільки вкінці. Коли леквар стає густий. Варимо 5-6 годин, з того часу, коли уже все почищено, перетерто через сито, тоді тільки безперервне помішування, у самому кінці, додаємо трохи цукру.

Варять леквар до пізньої ночі, потім його розливають або у склянні банки, або у керамічний посуд. Зберігатися він може кілька років.