Подробиці

Різдвяний піст – один із чотирьох багатоденних постів у православ’ї. Його ще називають Пилипів піст, оскільки заговини на нього зазвичай випадають на день пам’яті святого апостола Пилипа – 27 листопада. І закінчується він 7 січня. Різдвяний піст священнослужителі ще називають соціальним через простоту дозволених продуктів.

Владислав ІГНАТИШИН

протоієрей парафії Хрестовоздвиженського греко-католицького кафедрального собору

Ми всі християни разом намагаємося відтворити цей будинок хліба в часи Ісуса Христа і ту відсутність хліба тим, що в цей період намагаємося робити так, аби хліба було вдосталь усім. Крім того, тому, що ми думаємо про певне утримання, бо хочемо виразити наше покорення. Святвечір є пісним чому? Бо Син Божий прийшов і не знайшов отого смачного і запашного хліба і ми тому їмо пісну їжу.

Та не їжею єдиною обмежується піст. За словами священників, перш за все – це духовне очищення. Людина має утримуватися від гріхів та просити прощення за минулі, які вже накоїла. В ужгородців думки розділилися: хтось намагається обмежувати свої гастрономічні вподобання, а інші – не відмовляють у їжі і творять добрі справи.

 

Щодо впливу на організм, то дієтологи радять чітко розділяти піст та дієту, адже це нетотожні поняття. Дієта пропонує заміну шкідливих продуктів більш корисними та поживними. На противагу цьому, піст виключає багато необхідних продуктів, яким важко підібрати правильну заміну.

Світлана ОПАЛЕНИК

лікар терапевт-дієтолог медичного центру «EndoClinic»

Постувати теж треба правильно. Постувати треба корисними продуктами, вживати корисні страви. Це мається на увазі, що не варто звертати увагу лише на легкі вуглеводи, на вуглеводовмісні продукти — це є білий хліб, макарони, білий рис, які мають високу калорійність, при цьому мають забезпечити і перекрити всі потреби організму у вітамінах та мікроелементах.

Під час посту варто звертати увагу на овочі та фрукти. Звичні шкідливі солодощі можна заміняти сухофруктами, горіхами та медом. Для отримання поживного білку необхідно ввести в раціон різноманітні бобові. Але найголовніший постулат- робіть добрі справи, створюйте дива для інших і тоді дух Різдва завжди буде з вами.