порушення правил перевезення пасажирів, автобус, Ужгород, скаргаХамська поведінка деяких водіїв автобусів та недотримання ними правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту вже стали нормою і поступово вкорінюються у нашому житті. Звісно, що неможна казати що всі водії порушують правила, але декотрі з них вважають за потрібне саме з порушення розпочати свій робочий день.

Останнім часом в багатьох ЗМІ з’являються непоодиноки випадки викладення фактів порушення тих чи інших правил водіями автобусів та маршрутних таксі.

Ранок 1 квітня 2013 року не став виключенням. Саме  в цей день, до редакції звернувся пасажир одного з транспортних автобусів, який придбав квитки на напрямок Хуст-Ужгород і права якого були декілька раз порушені.

— Чи повинен водій автобуса дотримуватися визначеного маршруту та розкладу руху автобуса?

— Чи повинен водій оголошувати назви зупинок і час стоянки на них?

— Чи повинен водій виконувати правила надання послуг пасажирського автомобільного транспорту загального користування?

— Чи дозволяється водію змінювати маршрут та розклад руху?

— Чи має право пасажир одержувати від водія інформацію про послуги автомобільного транспорту загального користування? 

На ці, та інші питання сподіваємось найближчим часом дадуть відповідь органи, завданням яких є здійснення контролю за додержанням правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, захисту прав пасажира та громадянина, органів, на які покладено контроль за додержанням Законів України.

Статті 39-41 Закону України про автомобільний транспорт (Розділ ІІ, глава 8) чітко прописують права та обов’язки водія та пасажира.

Як все відбувалося, розповідає пасажир автобусу Хуст-Ужгород, чиї права були порушені:

«31 березня 2013 року через онлайн-сервіс замовлення квитків мною було здійснено попереднє замовлення ваучерів (реквізитів квитків) для подальшого оформлення проїзних документів (квитків) на автобус сполучення Хуст – Ужгород (рейс 860) на 01 квітня 2013 року час відправлення якого 06:55 к.ч. з автостанції Хуст, час прибуття – 08:55 к.ч. на моє ім’я та ім’я моєї дружини.

01 квітня 2013 року о 06:40 к.ч. ми звернулися до каси автостанції Хуст, де було здійснено оформлення проїзних документів (квитків) на автобус сполучення Хуст – Ужгород (рейс 860) на 01 квітня 2013 року, час відправлення – 06:55 к.ч. з автостанції Хуст.
Оформивши квитки я з дружиною вийшов на платформу автостанції, та звернувся до водія транспортного засобу Mercedes синього кольору (державний номерний знак якого зафіксовано та з іншою інформацією детально викладено нами у скарзі до керівництва автоперевізника та до Прокуратури Закарпатської області), що готувався до рейсу № 860 сполучення Хуст – Ужгород для здійснення посадки. Зі станції автобус сполучення Хуст – Ужгород (рейс 860) виїхав з двома пасажирами (мною та моєю дружиною) о 06:55 к.ч.

Подальші дії водія не підлягають ніякому поясненню. Виїхавши з автостанції, водій зупинився неподалік від магазину «Атлант» та вийшов з мікроавтобусу. На моє звернення з питанням щодо причини та тривалості зупинки, водій відповів, що зупинився для пошуку потенційних пасажирів, не давши відповідь про тривалість такої несанкціонованої зупинки. О 07:28 к.ч. моя дружина звернулася до водія з питанням щодо тривалості зупинки та часу прибуття до автостанції Ужгород, на що водій відповів, що не зобов’язаний надавати ніяку інформацію, та запропонував на майбутнє з’ясовувати інформацію у касі автостанції, яка продала квитки.

О 08:03 к.ч. автобус сполучення Хуст – Ужгород (рейс 860) нарешті був заповнений пасажирами та вирушив по заданому маршруту. Після чого, я та моя жінка знову звернулися до водія із питанням щодо часу прибуття до автостанції Ужгород, на що водій відповів, що не буде надавати ніякої інформації.
О 08:53 к.ч. водій мікроавтобусу сполучення Хуст – Ужгород (рейс 860) зробив зупинку на АЗС ПП «ОККО-Нафтопродукт», м. Мукачево, хоча згідно розкладу руху о 08:55 к.ч. даний мікроавтобус сполучення Хуст – Ужгород (рейс 860) мав прибути на автостанцію Ужгород.

По прибуттю в м. Ужгород (приблизно о 09:40 к.ч.), водій мікроавтобусу сполучення Хуст – Ужгород (рейс № 860) зупинився на автобусній зупинці, що розташована поблизу автостанції Ужгород, висадив декількох пасажирів, враховуючи мене із моєю дружиною, не заїжджаючи на територію автостанції Ужгород, та поїхав далі у напрямку до готелю Закарпаття.

О 09:42 к.ч. я та моя дружина звернулися до чергового диспетчера з повідомленням про даний випадок та проханням підтвердити фактичний час нашого прибуття до автостанції Ужгород, на що вона відповіла нам, що водій мікроавтобусу сполучення Хуст – Ужгород (рейс № 860) у диспетчерській службі автостанції Ужгород ще не реєструвався, відмовила надавати будь-які пояснення та взагалі коментувати дану ситуацію.

Внаслідок вищенаведених безвідповідальних дій з боку водія, я та моя дружина запізнилися на роботу без поважних причин, адже робочий день на підприємствах у яких ми працюємо починається з 9-ї години к.ч., що могло призвести до негативних наслідків на роботі«

Пасажир пообіцяв тримати це питання на контролі та при отримані відповіді обов’язково сповістити громадськість. Скарга з додатками-доказами направлені керівництву атоперевізної компанії, до прокуратури Закарпатської області, Управління промисловості та розвитку інфраструктури Закарпатської ОДА та до Управління Укртрансінспекції у Закарпатській області.

Чи було в діях водія порушення правил перевезення пасажирів при наданні послуг з перевезення пасажирів, відповідальність за які передбачено статтею 121-2 Кодексу України про Адміністративні Правопорушення (КУпАП) визначать компетентні органи.