Подробиці

Нас знищить сміття – такий висновок напрошується, якщо проаналізувати загальну тенденцію із забрудненням планети. Темі продукування пластику та його накопичення в світовому океані була присвячена прес-конференція за участі науковців і громадських організацій, які займаються дослідженням та переробкою шкідливого пластику. На якому б континенті ми не жили, сьогодні усіх нас об»єднує пластик, а пластикові острови в океані уже давно за межами людського розуміння.

Євген ДИКИЙ

директор Національного антарктичного наукового центру

Загальна площа оцієї сміттєвої плями приблизно 22 площі держави  Україна, ще раз, 22 України  виглядають приблизно ось так, і чесно кажучи, коли я починав працювати на любій моєму серцю Антарктиді, на найвіддаленішому  точці України, на станції академік Вернадський, звичайно в першу чергу я мріяв про те, що ось нарешті я потраплю в найменший забруднений людиною шматочок планети,  от я нарешті потраплю на континент, який людство відкрило усього 200 років тому, навідміну від тисячі років, що заселені всі решта континентів,  і відповідно він  найменше зіпсований, воно звісно да, в порівнянні з він засмічений найменше, але навіть от там, в найменш зіпсованій частині планети, в першу чергу мені довелося займатися  саме дослідженням забруднення.

Реалії, якими поділився дослідник, вражають. Від голоду гинуть гігантські кити, їх шлунки набиті пластиком і поживна їжа не вміщається. Але глобальна небезпека не в цьому. Шкідливий пластик подрібнюється до мікроскопічного розміру і ним живиться планктон. Саме так руйнується база життєвих ланцюжків в океані.  Світовий океан це уже фінальна точка в продукуванні пластику, все починається на суходолі, з маленьких потічків та річок. Українці активно вносять гори свого пластику в закрите Чорне море, де, за твердженнями науковців вже формуються два сміттєві острови.

Олена МАРУШЕВСЬКА

експерт проекту ЄС/ПРООН «Посилення екологічного моніторингу Чорного моря: обрані заходи»

За годину в Чорне море виноситься від 6 до 50 шматків сміття, за годину, уявляєте собі 6-50 в залежності від того, яка водність і так далі, ми це дослідження проводили на великих річках, таких в Україні  це на Дунаї і на Дністрі це така кількість виноситься. Склейка Що виносять річки, і ви бачите це в першу чергу це пластикові пляшки -20%, пластикові контейнери, шматочки пластику  і виходить в кінці- кінців ми отримали дані, що  83 відсотки всього морського сміття в Чорне море – то пластик.

 Намагаються боротися із шкідливим пластиком на Закарпатті. У Великих Лазах працює лабораторія з переробки пластику на корисні речі «Резиденція Пластикожуя». На жаль,  масштаби мізерні, але це, принаймні, спроба і база для виховання екологічно свідомого покоління.

 Віра ДАНЬКО

директор Великолазівської ЗОШ І-ІІІ ст. Ужгородського району

Тячівський район, Хустський район нам висилають цей пластик Р2 який ми переробляємо і робимо різні вироби,  на сьогоднішній день ми теж приймаємо участь у програмі Британської ради,  яка є партнером екологічної ліги і подаємо проекти, де будемо використовувати цей пластик, перероблений пластик.

Зупинити катастрофу, яка насувається на людство в геометричній прогресії треба хоча б спробувати. І починати, як це не банально, варто кожному з себе. Рецепт простий: менше вживати в побуті поліетиленових кульків, продовжити життя пластиковому посуду та пляшкам, навчитися сортувати сміття. За цих умов ми ще можемо поборотися за місце під сонцем.