Подробиці

Дев’ять з половиною мільйонів гривень на реконструкцію Невицького замку витратять цьогоріч. Грантові кошти мали перерахувати на рахунки розпорядника ще в 2018-му. Тоді ж мали розпочати і саму реконструкцію. Однак закарпатська ОДА, як розпорядник, отримали 10 з половиною мільйонів наприкінці минулого року. Освоїти встигли тільки частину коштів — на облагородження території навколо замку. Інші ж кошти повернули до держбюджету.

Андрій  ДАВИДОВ

начальник департаменту економічного розвитку і торгівлі Закарпатської ОДА 

Деякі кошти були вже освоєні, ви бачите, що там зроблений невеличкий благоустрій, лавочки смітники. На цей рік планується виділення 9 мільйонів 450 тисяч. Це реставрація та відновлення дерев’яної покрівлі вежі донжон,  реставрація та відновлення покрівлі малої вежі оборонного муру, реставрація та відновлення вежі донжон. Реставрація та відновлення фасаду вежі донжон. Реставрація та відновлення конструкцій центрального ядра замку.

При реконструкції особливо стежитимуть за збереженням автентичності. На відновлення мурів піде частина каменю,  що обвалився, іншу ж — довозитимуть. Вежі будуть дерев’яними. За дотриманням всіх норм щоденно стежитиме представник замовника — інженер з технічного нагляду.

Михайло КАРНОУХОВ

інженер з технічного нагляду

В наші функції входить дотримання ДБНів, Державних будівельних норм, а також проектних рішень. Щоб були дотримані всі, які прийняті в проекті: це і автентичність. І максимальне збереження у використанні матеріалів. Ну все, що передбачено проектом має бути і згідно ДБНів, і проективних рішень.

Максимальне збереження автентичності надважливе, — кажуть фахівці. Цей замок один з найстаріших та найбільших в краї. Із 1963 року він набув статусу пам’ятки національного значення.

Томаш СОБКО

начальник відділу охорони культурної спадщини Закарпатської ОДА

Величезною її цінністю є те, що після 1644, коли замок був зруйнований, він залишився на тій стадії, в якій ми зараз його бачимо. Цінністю цього замку є в тому що він залишився таким, як в 1644 році.

За майже чотири століття стіни фортеці не раз консервували та робили реконструкцію. Востаннє майже сорок років тому. За цей час погода та інші природні явища суттєво вплинули на зовнішній вигляд замку. Так, в 2012-му обвалилася одна вежа замку, а в ніч на 31 березня минулого року буревій пошкодив і іншу — триповерховий донжон. Реконструкції фортеця потребує вже давно, проте досі на це не було грошей. Тривалий час пам’ятка національного значення не мала балансоутримувача. В 2010 її передали на баланс Кам’яницької сільради, як безгосподарне майно.

Марія КОВАЛЬ-МАЗЮТА

голова Кам’яницької сільської ради

Процедура є юридична, як процедура ця проводиться, думаю фахівці знають. Оголошується безхазяйним майном, робиться інвентаризація, рік воно має бути в реєстрі відповідному. Вже хто претендує його у власність поставити, той подає заявку в судовому порядку. В 2010 році ніхто не захотів брати, тому що тут могло будь що статися. Замок в аварійному стані, можуть впасти каміння.

Коштів з бюджету села вистачало тільки на утримання призамкової території. А в 2018 році, коли постало питання використання грантових коштів, та хто буде їх розпорядником, сільська рада передала ці функції Закарпатській ОДА. А сама ж фортеця і надалі перебуває на балансі сільради.

Розпочати роботи тут планують вже до кінця липня, якщо кошти надійдуть вчасно. А завершити ж мають до кінця року.