Подробиці

Підвиноградівський дошкільний навчальний заклад входить до трійки кращих сільських дитсадочків у Закарпатській області. У триповерховій будівлі нині виховують 240 дітей у 10 групах. У 2011 році заклад став переможцем конкурсу Програми розвитку ООН та ЄС «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду-II». У рамках ґрантового проекту було проведено капітальний ремонт фасаду будівлі, утеплення стін та заміна вікон на енергозберігаючі. Загальний кошторис проекту — 172 тисячі гривень, роботи виконувалися на умовах співфінансування, де була і дольова участь громади, влади та міжнародних донорів.

Надія ДАНКОВИЧ,   завідувачка  Підвиноградівського ДНЗ

У нас є 10 груп, раніше у нас дуже затікав дах, у 2019 році ми зробили кошторис і у мансардному приміщенні ми зробили ще 4 групи (раніше було тільки 6). Це у нас була програма ПРООН, програма розвитку, ми виграли грант, половину коштів – 80 тисяч на 2012 рік – а інші ми зібрали громадою, батьки, — це наші 5%, а всі інші – половину, сільська рада і районна.

Надія Данкович працює завідувачем у Підвиноградівському садочку уже 35 років. Розповідає: раніше заклад обігрівався газом, спочатку від загальної котельні, яка гріла ще й сільську раду. Потім, щоб зменшити споживання блакитного палива, у 1997 році збудували окрему котельню для ДНЗ. Але витрати під час опалювального періоду все одно були величезними. Тож, окрім виграного ґранту на впровадження енергозберігаючих заходів, втілили ще одну сучасну екологічну енергозберігаючу технологію – встановили тепловий насос, який забезпечує величезне приміщення садочка теплом землі. Загальний кошторис проекту станом на 2012 рік складав 690 тисяч гривень: 100 тис грн дала фірма-підрядник, яка виграла тендер на встановлення обладнання, кошти виділила влада села та району, зібрали громадою і залучили кошти європейських донорів.

Надія ДАНКОВИЧ,   завідувачка  Підвиноградівського ДНЗ

Дуже в тому нас допоміг колишній голова села Андрій Деяк і голвоа батьківського комітету Павло Добоні. У 2012 році ми виграли грант, закупили дуже якісні і хороші котли, фірма «Тепло+» це зробила, марка котлів Vaillant, вони дуже добре працюють, обігрівають усі три поверхи. Зимою температура тримається однаковою, вони дуже економно працюють, крім того, модна перевести їх у економний режим, якщо осінню, то меншу потужність вмикаємо, якщо зимою – підкрутимо.

У Підвиноградові встановили два теплові насоси типу «вода-вода»: теплова енергія води зі свердловини глибиною 50 метрів, яку віддавна мав заклад, передається воді, що циркулює в системі опалення дитсадка. Ще одна перевага нової системи — її дуже просто обслуговувати. Нині садок економить гроші, які раніше йшли на оплату двох кочегарів, що працювали у газовій котельні. Зараз за роботою насосів стежить одна людина — обладнання працює в автоматичному режимі і забезпечує подачу в систему максимально можливу кількість енергії. Крім того, автоматично налаштовує необхідні обсяги потужностей, не перевикористовуючи електроенергію: самостійно регулює подачу тепла до необхідної температури в приміщенні.

Надія ДАНКОВИЧ,   завідувачка  Підвиноградівського ДНЗ

Працює як холодильник, тільки в обратну сторону: холодильник холодить, а тут гріє. Ми дуже тяжко того добивалися, навіть у районі люди не вірили, що це буде дієво. Але воно працює і ми дуже задоволені. Ми від газу відмовилися повністю, уже третю зиму гріємося цими котлами, поки ще не була така дорога електрика, то щомісячна економія сягала 30 тис грн, зараз це 18-20 тисяч щомісяця економимо, ніж тоді, коли газом гріли.   

Наразі у ДНЗ воду для побутових потреб гріють шістьма бойлерами, які споживають багато електроенергії. Для повноцінного запуску двох теплових насосів та завершення унікального енергоощадного проекту, у садочку необхідно зробити додаткову розводку труб. Ціль — мати за рахунок енергії землі ще й гарячу воду для всіх груп. Сподіваються найближчим часом знайти фінансову можливість для дооснащення системи і, відповідно, мати ще більшу енергоощадність.