Подробиці

Михайло — колишній військовослужбовець. Після завершення роботи в Державній прикордонній службі йому, як і багатьом іншим військовим, було важко знайти себе в цивільному житті. В нагоді стало запрошення до участі в проекті «Норвегія-Україна». Кількамісячне навчання і тепер Михайло уже проводить професійні екскурсії. І не просто екскурсії, а показує туристичний маршрут, розроблений власними силами та знаннями. Каже: уже знайшов однодумців, які готові працювати над розвитком туризму. І це просто одноразова акція — це план на кілька років.

Михайло ІВАНЦИК, учасник проекту «Норвегія-Україна»

Туризм — це не тільки відпочинок, але і створення нових робочих місць, розвиток інфраструктури. Не тільки будівництво доріг та їх облаштування, облаштування велодоріжок, доріжок для мам з дітками, також це місця відпочинку, рекреаційні пункти, облаштування джерел питної води, місць для риболовлі, пляжних зон. Це робиться не за один місяць. Це робиться тривалістю від року до п‘яти.

Наразі Михайло представив туристичний маршрут «Шлях Плотені». Він створений в честь знаного  композитора Нандора Плотені.  Його історію Михайло обрав не випадково. Чоловік родом із села Великі Лази, що на Ужгородщині. Тут про Плотені знають майже усі мешканці: його історію бережуть і пишаються нею. В селі є історичний палац, збудований у 18 столітті, де й жив  композитор. Усе це Михайло дослідив і вирішив, що його рідне село варто популяризувати серед туристів. Щоправда, зібрати до купи всі дані, необхідні для туристичного маршруту було доволі важко. Та це не зупинило чоловіка. Маршрут, протяжністю більше 16 кілометрів, — готовий.

Михайло ІВАНЦИК, учасник проекту «Норвегія-Україна»

Маршрут включає в себе палац Плотені, парк, що тут поруч біля пам‘ятки. Потім ми проходимо по кам‘яній доріжці, яка викладена за часів Австро-Угорщини, потім проходимо повз розсадник ужгородського державного лісгоспу, оминаємо кілька джерел води, місць відпочинку, потім ідемо по старому маршруту, який був створений ще в 1939 році часів Чехословаччини. Далі ідемо по хребту і заходимо в село Ярок. Проходимо повз найвисокогірніше футбольне поле і піднімаємося на гору Діл Яроцький, де відкривається панорама на місто Ужгород.

Маршрут розроблений для піших та вело прогулянок. Його можна пройти за 5 годин, та за словами автора, можна поділити його і на частини. Наразі маршрутом пройшло уже кілька туристичних груп, в тому числі й учасники та викладачі проекту «Норвегія-Україна» на Закарпатті. Педагоги тішаться здобутками вихованців і готові й надалі допомагати їм втілювати ідеї.

Роман ЗАВАДЯК, викладач проекту

І треба сказати, що я втретє беру участь в проекті і завжди щось змінюю. Я бачу що група хоче більше. Були випадки коли випускники з попередніх груп просили мене подивитися їх бізнес-плани, які вони написали. Аби я як експерт подивився наскільки вони вдало виконали ту чи іншу роботу.

6 липня проект на Закарпатті закінчила 5 група. Додатковий фах отримали 30 колишніх військових та членів їхніх родин. Наразі частина уже втілює свої нові проекти, ще частина очікує закінчення карантину. Втім, для кожного навчання стало новою віхою в житті.