Подробиці

«Такої води не пам’ятаю останні 15-20 років»: фраза, яку після останнього паводку на Рахівщині повторювали всі: і місцеві мешканці, і водники, й екологи. Причин таких потужних паводків є кілька, зазначають фахівці. Головна серед них – все ж зміни клімату.

Оксана СТАНКЕВИЧ-ВОЛОСЯНЧУК  екологиня

Перша причина – погодні умови, бо за кілька днів упала місячна чи двомісячна норма опадів. Коли падуть такі сильні дощі, то слід чекати на формування потужних паводків. Тобто це перша і основна причина. Але на потужність паводків впливає цілий ряд факторів. Один з головних – це звичайно ліс.

І тут йдеться не стільки про рубки, як про неправильне ведення процесу лісозаготівлі. При чому на всій території Карпат. Підтвердженням цьому є   те, що від потужного паводку постраждало кілька західних областей відразу.

Оксана СТАНКЕВИЧ-ВОЛОСЯНЧУК  екологиня

Абсолютно фоновим прикладом є трилювання водотоками, робота важкої техніки в горах. Все це дуже сильно руйнує грунти. Наслідком цього є грунтові ерозіїі коли ідуть такі великі потоки води, то вода не просто стікає, а вона злітає з гір. Тоді раптово і дуже швидко формуються паводкові хвилі, потужні паводкові хвилі.

І допоки це питання не врегулюють законодавчо – ситуація не зміниться, адже лісгоспам простіше сплатити невеликий штраф за недотримання норм і далі працювати з порушенням. Та от в ситуації на Рахівщинні, у випадку підтоплення Ясіня, – справа тут саме в рубках. Про їхню небезпеку і про ймовірність великої води, екологи попереджали давно.

Оксана СТАНКЕВИЧ-ВОЛОСЯНЧУК  екологиня

Коли ми говоримо про Ясіня, то останні 3 роки там велися суцільні санітарні рубки на великих площах і саме на схилах, які є басейном Чорної Тиси. Про це попереджалося і це було очікуванно

Більше того, каже фахівчиня, Рахівщина й далі потерпатиме від великої води. І забудова Свидовця, тільки загострить цю проблему. Паводки будуть постійними і дуже потужними, адже трав’яний покрив, що є на полонинах, стримує надзвичайно велику кількість води. Як тільки Свидовець зруйнують і забудують, вода просто котитиметься в низ.