Подробиці

Для того, аби стимулювати закарпатських фермерів вирощувати фрукти в області запровадили програму підтримки. Перший експериментальний проект тривав із 2012 до 2015 року.

Юрій Лесьо

директор департаменту агропромислового розвитку Закарпатської ОДА

Плодорозсадників в нас є 3, вже зараз 4 буде. І така умова — ти береш у плодорозсадника дерева – саджанці, плотиш від стоімості саджанця 10 відсотків. Остальне компенсуємо програмою. От така – проста і доступна. Але програма настільки себе виправдовувала, що ви бачите, що з листопада місяця у нас таких садів вже 15 є в області

Микола Петрунь за фахом музикант і в сільському господарстві ще донедавна нічого не розумів. Завдяки програмі підтримки садівництва вирішив ризикнути. На 5 гектарах землі, яка залишилась від батьків, три року тому чоловік заснував фермерське господарство. Головна спеціалізація – вирощування саджанців. З тих пір уже себе добре зарекомендували і мають покупців не лише із Закарпаття. Саджанці звідси закуповують  фермери із Житомира, Тернополя і Вінниці.

Микола ПЕТРУНЬ

голова фермерського господарства

Наша потужність до 300 тисяч саджанців – поки що. Ми вирощуємо 3 сорти персиків, 3 сорти абрикос, 6 сортів яблунь, 6 сортів груш. Велике чи не велике – по європейським міркам  — це маленьке господарство, при нашим міркам – це величезний труд.

А от інше господарство. Тут голова Анатолій Петруня – колишній прокурор Закарпаття. Разом зі своїми синами тепер займається вирощуванням екологічно чистих яблук. Цього року збиратимуть перший врожай. Яблуневий сад, закладений 9 місяців тому вже дає плоди. Саджанці придбали тут же – на Закарпатті.

Анатолій ПЕТРУНЯ

голова фермерського господарства

Ми в листопаді минулого року засадили 55 тисяч саджанців по новій технології вирощування із міжряддям 3.30 між рядами і 30 см міжду деревами. Ця технологія виправдовує себе.  Перший рік допускається залишення на яблунях до 5 яблучок. Найбільші труднощі – це освоїти техніку захисту рослини. Настільки багато шкідників, настільки багато хвороб у яблуні – я навіть не уявляв.

Область підтримала початківців не лише фінансово, а й відповідними фахівцями, які консультують щодо висадки, вирощування, догляду та захисту продукції.

Експериментальна програма підтримки садівництва цілком виправдала себе – кажуть в агропромисловому департаменті. Протягом 4 років фермери висадили 15 цілком нових фруктових садів, заклали горіхових сад. Зараз планують будівництво горіхового заводу. Відтак, у 2016 році обласні депутати вирішили продовжити програму до 2020-го. Утім, коштів на її реалізацію поки так і не знайшли. У департаменті сподіваються, у вересні на сесії таки виділять кошти на її реалізацію.