Подробиці

На Закарпатті станом на сьогодні більше 100 шкіл смають зовнішні, так звані «холодні», вбиральні. Це найбільший показник серед всіх областей України. Виправити ситуацію до кінця року пообіцяли в Міністерстві освіти та науки України. За словами міністра Лілії Гриневич до кінця року всі школи забезпечать внутрішніми туалетами. Закарпаттю для цього виділили 44 мільйони гривень. Найближчим часом кошти мають надійти до органів місцевого самоврядування.

Йосип  РАЙХЕЛЬ  начальник служби технічного нагляду за будівництвом та капітальним ремонтом при Департаменті освіти та науки Закарпатської ОДА

Зараз вже сформовано весь перелік, готується розпорядження на сесію. Як тільки десь в березні буде перша сесія, я не готовий сказати коли саме, то ці кошти вже мають бути рішенням сесії розприділені по органам місцевого самоврядування.

Наразі в області найбільше таких вбиралень на Тячівщині і Мукачівщині, по 28 у кожному районі.

Це одна з шкіл, де є тільки вуличні вбиральні. Її в селі Сюрте збудували ще в 50-тих роках минулого століття. Тоді ж збудували і вбиральні, якими педагоги та учні користуються і сьогодні. За словами директора школи – це вкрай не зручно, а часом і соромно перед гостями

Клара ЖОФФЧАК  директор  школи с.Сюрте

Вуличні туалети – це зовсім не зручно дітям і вчителям. От коли погана погода – це важко, далеко йти. Коли гості приїздять на різні заходи, то дуже не зручно нам перед ними

На допомогу цій школі прийшли органи місцевого самоврядування. В сільраді вирішили не чекати поки прийдуть кошти зі столиці, а зробили перші кроки самотужки – розробили проект будівництва вбиралень і вже завершили перший етап робіт.

Клара ЖОФФЧАК  директор  школи с.Сюрте

У нас процес вже розпочався. Завдяки голові сільради вже розпочали ремонт і обіцяють скоро завершити.

Василь НУЖДАК  підрядник

Роботи ми розпочали ще в грудні місяці минулого року. Було виділено 150 тисяч гривень, зроблена вже частина біотала – це очисні споруди і фундамент під санвузли.

Згідно програми уряду на будівництво вбиралень в кожній школі області буде виділено близько 400 тисяч гривень. Інші кошти мають знайти на місцях. Як зазначають в департаменті освіти і науки – ця сума може змінюватись, а швидше зроблять ремонти саме там, де міська громада активно долучатиметься.

Арпад  ПУШКАР  сільський голова с.Сюрте

Наша програма зараз – зробити в школі вбиральні. Для цього є державна програма і ми бажаємо приймати в ній участь. Сільрадою була замовлена проектно-кошторисна документація. Вона пройшла всю державну експертизу. Ми уклали договір з підрядником, що розпочав цю роботу. Ми б дуже хотіли до початку наступного навчального сезону відкрити наш туалет. Сільрада має трохи коштів, але звісно хотіли б їх економити. Якщо для цього передбачені кошти в обласному чи державному бюджеті – хочеться використати їх.

Під дію урядової програми не підпали маленькі школи, де навчається до 20 учнів, а таких в області чимало, відповідно питання вуличних туалетів на Закарпатті і далі частково буде відкритим.