Подробиці

Село Ярок, що на Ужгородщині, було дотаційним довгі роки. До місцевого бюджету сільської ради в рік давали 1 мільйон гривень. Цих коштів аж ніяк не вистачало, аби вирішувати нагальні проблеми у селі. До прикладу у місцевій початковій школі умови навчання були не найкращі. Працівники столової змушені були готувати на дуже старому обладнанні.

Неля ОКАЛЬ

староста села Ярок

Тут стояв такий Яроцький ноу-хау — шпаргет. Тобто така піч на якій готувалось дітям їсти. І можете собі уявити, як цій поварці треба було наварити їжу на 20 діточок. Я думаю що не кожна господиня погодиться так готувати. Поки воно нагріється, поки воно закипить…Тобто, проблема була дуже і дуже велика.

Внутрішніх санітарних кімнат у школі також не було. Школярі навіть взимку вимушені були ходити до вбиральні за 50 метрів від навчального закладу.

Неля ОКАЛЬ

староста села Ярок

На що ще хочеться звернути увагу і закцентувати це на розміщення і облаштування внутрішніх туалетів початкової школи. Розумієте, що це маленькі діточки. І ходити їм і в дощ і в сніг не дуже практично.

Однак, об’єднання з Баранинською ОТГ дало цьому селу шанс на оновлення. Завдяки збільшеному місцевому бюджету, та субвенціям, у селі Ярок розпочався капітальний ремонт навчальних закладів. Оновлення фасадів, облаштування вбиралень, оновлення обладнання для працівників закладу. На це з бюджету виділили півтора мільйона гривень. Окрім того у селі встановили нове вуличне освітлення. Знайшлися кошти і на ремонт окремих доріг.

Неля ОКАЛЬ

староста села Ярок

Тільки цього року на розвиток наших двох сіл заплановано понад 6 мільйонів гривень. І це тільки на розвиток і розбудову інфраструктури. Тобто, це не враховуються захищені статті, заробітна плата бюджетним працівникам. Це і повністю замінене вуличне освітлення, це і ремонт капітальний будівлі початкової школи. Це і ремонт сільських клубів, як у Стрипі, так і у Ярку. Передбачено ремонт місцевої дороги. Ужгород-Ярок. На даний час уже виготовлена проектно-кошторисна документація. З експертизою. Проходить тендерна процедура. І сподіваємося що десь на вересень місяць роботи будуть розпочаті.

Місцеві до таких перемін хоч і ставляться по-різному, та все ж дивляться на зміни з оптимізмом.

Марія ЖИДИК

місцева мешканка

Тепер дуже багато бачите робиться робота. Освітлення, все зробили. Я як християнка, то йшла на псалтир і в темноті. Тепер світло світить.

Василина ГЛИВКА

місцева мешканка

Я очікую що краще буде. Що дорога буде нормальна, щоб не тряслася люстра коли тут машина їде. А так, очікую що краще буде.

Загалом до Баранинської ОТГ разом з селом Ярок входить 4 сільські ради. А це 9 сіл. У результаті нових вливань до місцевого бюджету капітальні ремонти наразі тривають у кількох навчальних закладах освіти. У Великолазівській школі, де навчається пів тисячі учнів, зараз триває капітальний ремонт 2-го та 3-го поверхів. Сума ремонту складає півтора мільйони гривень. Садочок в угорськомовному селі Холмець теж зазнає великого оновлення. Оптимізація приміщень, оновлення обладнання, впорядкування водопостачання. Ціна питання – теж 1,5 мільйони гривень.

Бюджет таку розкіш тепер дозволяє.

Юрій МАРУСЯК

голова Баранинської ОТГ

Бюджет виріс в рази. Навіть якщо брати в розрізі сіл, то в минулому році наш бюджет був 26 мільйонів. У Великолазівської сільської ради було 7-8 мільйонів. І Яроцька сільська рада і Холмецька сільська рада по мільйону. Якщо це сплюсувати, то будуть неповні навіть 35 мільйонів. А зараз наш бюджет 65 мільйонів. Ми приймали такий бюджет наприкінці минулого року. А вже з першого кварталу ми збільшили наші доходи і видатки ще на два мільйони. І зараз наш бюджет складає 67 мільйонів гривень.

Окрім того, розробляють стратегію та плани розвитку ОТГ з метою отримання додаткових коштів з фонду регіонального розвитку, залучення грантів тощо. І таким чином намагаються використати усі надані громадам можливості для залучення коштів у села.

Неля ОКАЛЬ

староста села Ярок

На даний час розробляється стратегія розвитку ОТГ. Пишуться плани розвитку з якими можна буде подаватися на отримання різних міжнародних грантів. В тому числі на додаткове фінансування з державного бюджету з фонду регіонального розвитку. Старости наразі проходять навчання у проектному менеджменті. Вчимося писати проекти, вигравати гранти. Адже проблем багато і тільки той долає перешкоди, хто рухається вперед.