льодохід, тороси. Уж, річка, лід, УжгородВ передмісті Ужгорода можна спостерігати дивовижне, але не дуже приємне явище для мешканців домівок, яки розміщені в безпосередній близькості до води.

Скоріше за все, дивлячись на різку зміну погодних умов і значне потепління з випадами осаду у вигляді дощу ми можемо спостерігати саме весняний льодохід, який утворюється з уламків крижаного покриву силою течії. Льодохід — це дуже захоплююче видовище, яке приваблює багатьох людей

В чому ж полягає небезпека льодохіду? На річках весняний льодохід як правило супроводжується заторами, тому часто у таких випадках доводиться звертатись по допомогу до військових або підрозділів МНС.

Показник безпечності льодохіду оцінюється в балах за 11-бальною шкалою.  Нуль балів — річка повністю вільна від крижин, 11 балів, відповідно, — річка суцільно покрита рухомим льодом.

Ось що пише Анатолій Макаров про весняний льодохід навесні 1845 року у Києві:

«В 1845 году уровень воды в реке поднялся на 7,6 метра

На этом идиллическое общение киевлян с природой на время прерывалось. В их отношениях проступали черты противостояния и взаимной вражды. Еще с первых дней весны горожане с тревогой посматривали в сторону Днепра, к чему-то прислушивались, чего-то ждали. И вот по всему Подолу разносился глухой гул, скрежет и грохот. Днепр вскрывался, и начинался ледоход.

Мимо города проплывали на льдинах стога сена, сараи, дома, зайцы, лисы, иногда — ревущие коровы. Население Верхнего Города высыпало на Днепровские кручи и дивилось необычайной картине. Жители Плоского и Оболони вели себя иначе. Завидя подступающую к их домам воду, они тут же собирали свое убогое имущество и бежали в центр Подола под защиту магистрата. По традиции на время наводнения Контрактовый дом переходил в полное распоряжение «беженцев». Они располагались в нем шумной колонией и так жили здесь чуть ли не до конца мая».

Льодохід на великих річках явище небезпечне, але в нашому випадку мешканцям переживати нетреба. Підрозділ МНС готовий до подібної ситуації і вже були випадки коли вони показували ужгородцям, що вони можуть гідно справитися з поставленим завданням.

Враховуючи нинішні погодні умови, можна з впевненістю прирівняти їх до весняних, тому:

Не слід забувати про те, що:

• Весняний лід дуже крихкий
• Пред спуском на лід необхідно перевіряти його міцність
• Заборонені переправи через ріки під час льодоходу
• Заборонено кататися на плотах, дошках, колодах і дрейфуючі крижинах, стрибати з крижини на крижину
• Заборонено знаходитися на обривистих і підмитих берегах, оскільки існує загроза обвалу
• Заборонено підходити до крижаних заторів, відштовхувати крижини від берегів, вимірювати глибину річок
• Необхідно обходити ями та  котловани

У випадку якщо ви стали свідком нещасного випадку не потрібно панікувати і залишати місце події. У такій ситуації слід не втрачати самовладання і голосно кликати на допомогу, вас обов’язково хтось почує.

Яким був весняний льодохід минулого року можна побачити на фото, зроблених Сергієм Денисенко, фотографом з міста Ужгород. На фото можна побачити, як підрозділ МНС проводить роботи по розчищенню русла річкиУж  від утвореного затору, та переконатись що це дійсно цікаве і красиве явище, яке несе за собою порою непередбачувані наслідки.

16 січня закарпатці мали згоду черговий раз пересвідчитися в професіоналізмі рятувальників, до яких надійшло повідомлення про затор криги в потічку «Вулшава», що призвело до незначного розливу води на вулиці Духновича в м. Перечин.

На місце події виїхали бійці МНС державної пожежно-рятувальної частини № 1. Разом з працівниками КП «Комунальник» за допомогою спецтехніки, вони розчистили водойму від криги та ліквідували затор.

Юрій ЛОМАКІН, фото: Сергій ДЕНИСЕНКО

на фото льодохід на річці Уж у 2012 році

льодохід, тороси. Уж, річка, лід, Ужгород

льодохід, тороси. Уж, річка, лід, Ужгород

льодохід, тороси. Уж, річка, лід, Ужгород

льодохід, тороси. Уж, річка, лід, Ужгород