Подробиці

За даними спеціалістів «Центру розвитку місцевого самоврядування», на початку 2017-того року об’єднаних територіальних громад в Україні було 366, на кінець року їх кількість зросла майже вдвічі – до 665-ти, із яких в Закарпатті — 6. Кажуть: на вже створені громади з нового року чекають зміни.

Іван ДЕМ’ЯНЧУК, директор «Центр розвитку місцевого самоврядування»

«Урядом нашої країни всі об’єднані територіальні громади, в тому числі і Перечинська, Іршавська, і Баранинська, з першого січня вступають на прямі міжбюджетні відносини.»

Із тими ж громадами, які ще на шляху створенння, обіцяють попрацювати вже найближчим часом.

Іван ДЕМ’ЯНЧУК, директор «Центр розвитку місцевого самоврядування»

«Ну, це славнозвісні Рахівська, Чинадіївська, ті, які не отримали висновки… Промоніторимо, вивчимо всі окремі ситуації, можливо щось вийде зробити, аби у квітні пройшли вибори у ці територіальні громади.»

За підсумками моніторингу Центру, бюджети об’єднаних територіальних громад, у порівнянні з минулим роком, зросли удвічі, а то і втричі. Також збільшились надходження  від податку на дохід фізичних осіб, акцизного та єдиного податків, а видатки та потреби в дотаціях – навпаки знизились.

Володимир ФЕСЬКОВ, радник «Центр розвитку місцевого самоврядування»

«Ось дивимось на рівень дотаційності… Тячівська ОТГ практично може вийти на реверсну дотацію, тобто зможе передавати ще й певні кошти до бюджету. Полянська – 15 відсотків дотаційності, Вільховецька – 40. На сьогоднішній день села, які є необ’єднаними, і в яких населення до 5 тисяч, витрачають 70-90 відсотків своїх коштів на утримання свого адміністративного апарату. Створення ОТГ– це оптимізація, ось бачимо в дії: Тячівська – 9,8, це видатки на утримання апарату, Полянська 20,1 Вільховецька – 33,3 відсотків коштів власних вони витрачають на те, щоб утримувати свій аппарат.  

Для територіальних громад у Центрі планують проводити спеціалізоване навчання із залучення коштів. Зокрема, від Державного фонду регіонального розвитку, інфраструктурної субвенції, транскордонних проектів, міжнародно-технічної допомоги,  грантових програм. Наразі кілька громад вже запровадили штатні посади проектних менеджерів.

Микола СЮСЬКО, радник «Центр розвитку місцевого самоврядування»

«Маємо позитивні приклади в області, зокрема Перечинська ОТГ, в яких створено відділ економіки і туризму… Там є два проектних менеджери, які працюють над розробкою проектів… Схожа ситуація і в Тячеві, де також є проектний менеджер, Іршава, планують інші ОТГ також розширювати свій штат і залучати проектних менеджерів, оскільки це не просто людина, яка є в штаті, а людина яка допомагає в розвитку громади і залучає зовнішні ресурси.»

Також на 2018 рік у Центрі заплановано проведення серії семінарів та тренінгів з акцентом на проектному менеджменті туристичного спрямування.