Подробиці

Інклюзивний проєкт – кондитерська «Золоті Серця Закарпаття» запрацювала в Ужгороді з початку цього року. Усі десерти — створюють люди, що мають ментальні розлади. Це не просто кондитерська, де можна придбати усі виготовлені тут солодощі, але й кав’ярня зі смачною кавою. Заклад створили, аби адаптувати до повноцінного життя в суспільстві особливих людей. У перспективі вони працюватимуть тут на постійній основі та будуть отримувати заробітну плату. Для цього закладу потрібна підтримка у розвитку.

Олена – не тільки керівник проекту інклюзивної кондитерської, але перш за все і мама хлопця із ментальним розладом. Саме цей фактор і наштовхнув її згуртувати довкола себе подібні родини. Виключно силами ентузіастів та небайдужих знайшли невелике приміщення, кондитера-волонтера та розпочали свою справу. Уже розширили свій асортимент до 10 видів солодкої продукції та знайшли свого відвідувача. Аби їх примножити намагаються працювати із 100 відсотковою віддачею.

Олена ЛОГВІНЕНКО керівник інклюзивного проекту «Золоті Серця Закарпаття»

Ми точно не хочем, аби до нас приходили із жалості., ми працюємо над тим. Аби в нас був максимально позитивний бренд-кондитерська і аби люди сюди приходили, бо тут класно, смачно, весело і цікаво як у будь-якому іншому закладі в який вони заходять поїсти солоденького чи чомусь здивуватися.

Зараз усі солодощі створюють на цій невеличкій кухні. Її серце — кондитер із десятирічним стажем — Павло. Він залишив основне місце роботи у передовій кондитерській Ужгорода аби навчати цих людей. За час роботи став для них авторитетом і справжнім другом. А ще психологом, який навчився відчувати особливості своїх підопічних.

Павло  БОДАК  арт-терапевт, кондитер

Вони як погода. Буває, що я говорю, а він чи вона трохи губиться. І тоді я розумію, що краще відсторонитися від роботи, нехай відпочине, якщо ситуація усугубляється, то я розумію, що краще завершити роботу на сьогодні і сказати, що іди додому, відпочивай.

В інклюзивній кондитерській фах опановують дорослі люди від 18 років. Є й ті, кому під 45. І лише зараз у дорослі роки вони мають першу змогу відчути себе повноцінним членом суспільства із певними обов’язками і повною відповідальністю за свою роботу. Вікторія одна із них. Перед камерою трохи губиться, ніяковіє, проте віддано виконує покладені на неї обов’язки.

Усі навчальні і психологічні зміни вихованців Павло нотує. Як тільки до проєкту долучиться штатний психолог, він отримає в допомогу цей важливий зошит зі спостереженнями.  І зможе корегувати та оцінювати успіхи в соціальній адаптації кондитерів-початківців. Проте уже зараз організатори зазначають – поступ є не тільки серед вихованців, але і для їх родин.

Олена  ЛОГВІНЕНКО керівник інклюзивного проекту «Золоті Серця Закарпаття»

Ми постійно знаходимося в гіперопіці.  Аби наших дітей ніхто не образив, аби вони не потрапили в якусь ситуацію. І батьки почали відпускати своїх дітей. Діти самі сюди приходять. Ви це розумієте? Раніше батьки їх всюди водили. Зараз вони самі приходять сюди пішки і це теж результат цього проекту.

Таких центрів в Україні не багато. Хоча для Європи трудотерапія та такого роду соціалізація людей із ментальними розладами доволі популярна. Наразі Олена розробляє навчальну програму такого центру, яка, може стати основою для створення подібних соціальних закладів не тільки в Ужгороді.