Подробиці

48 рядів сонячних батарей — таку кількість вдалося розташувати на 10 гектарах біля села Ратівці на Ужгородщині. Станцію збудували у 2012 році за порівняно короткий період.

Олександр АНДРУСЬ

директор охоронної фірми

Побудувалася протягом 4-5 місяців, тобто вона вже почала працювати. Дай Боже, щоб таких станцій у нас було більше. Це чиста енергія, зелена, екологічна. Вона видає свій ток у загальну мережу. Видає 5 МВт. Як я сказав, може забезпечити 5 таких населених пунктів, як село Ратівці.

Тут розташовані 19 тисяч сонячних батарей. Накопичена енергія дозволяє нагрівати в оселях воду, не використовуючи електроенергію. На підприємство приїздять з різних областей України та з-за кордону. Цього разу — в рамках міжрегіональної конференції з енергоефективності та інноваційного енергозбереження. Проект впроваджує програма розвитку ООН, а співфінансує Європейський союз.  Тепер на Закарпатті учасники з 8 регіонів обмінюються успішними практиками використання новітніх підходів у цьому нампрямку.

Любов ПАВЛОВИЧ

координатор проекту «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» у Закарпатській області

Цей проект у Закарпатській області діє з 2008 року з часу підписання угоди між Закарпатською обласною радою та адміністрацією і програмою розвитку ООН. За ці практично 10 років громади Закарпаття реалізували власні ініціативи і в цьому допоміг їм безпосередньо проект «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду». Протягом цих років ми разом із громадами

З 2014 року і до тепер  в області вдалося реалізувати 82 проекти, з них 79 стосувалися питань енергозбереження й енергоефективності.  Зокрема, поблизу Ратівців  на сонячній станції за підтримки італійських, польських та інших партнерів встановили тисячі фотоелектричних модулів. Вони мають спеціальний захист від граду, снігу та механічних пошкоджень. Технологія сонячної електростанції нескладна: панелі з фотоелементами збирають сонячну енергію, постійний струм перетворюється у перемінний, а потім за допомогою трансформаторної станції подається у загальну мережу.  Такі а також подібні енергоефективні проекти втілюють по всій Україні.

Олена РУДИЧ

заступник керівника проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду»

У кожному регіоні ми впровадили дуже багато проектів. На цій фазі ми маємо 1380 проектів по всій Україні, зокрема, й на Закарпатті. Ми працюємо з об’єктами соціальної, комунальної сфери, місцевими громадами. Намагаємося дати їм ці знання, щоб вони прийшли до новітнього розуміння того, що треба робити у соїх власних домівках і на своїх власних об’єктах.

Побутовий споживач має право придбати собі установку для виробництва електроенергії з енергії сонячного випромінювання а також може продавати її постачальнику за «зеленим» тарифом.  Людям, котрі прагнуть встановити такі станції для своїх потреб, пояснюють, як це краще зробити, де знайти для цього кошти, кого долучити тощо.  Наразі енергію, яку виробляють на підприємстві «Сонячна енергія Плюс» у Ратівцях, інтегрують у мережу обленерго, і далі її можуть придбати споживачі.  Приблизно 5 МВт достатньо, аби забезпечити  потреби 2,5 тисяч приватних будинків. Від альтернативної енергетики виграють не лише користувачі, а й держава, тому що за  допомогою такої установки можна отримувати енергію без шкоди для навколишнього середовища.i