Подробиці

Впровадження медичної реформи в Україні фахівці називають одним з найуспішніших проектів. За плечима уже перший етап, зараз активна робота в другому. Одним із нововведень було створення цілком нової системи фінансування закладів охорони здоров’я. Та вже на початку другого етапу реформування експерти помітили кілька недопрацювань і намагаються їх вирішити.

Євген МЕШКО

регіональний координатор з впровадження системи охорони здоров’я в Закарпатській області від програми «U-LEAD»

Дисбаланс і у видатках, і у фінансуванні між лікарями первинки і вторинки сприяє погіршенню відносин. Тому потрібно розвивати надалі вторинну ланку і підвищувати і якість послуг, і ефективність роботи, і, відповідно, рівень заробітної плати чи доходів лікарів вторинної ланки. Це, однозначно, буде сприяти прозорості покращенню сервісних питань на рівні вторинної ланки.

З початку дії програми «U-LEAD з Європою», яка контролює весь процес децентралізації, виникла ідея створення госпітальних округів. Україна орієнтується на досвід країн-партнерів з Європейського Союзу та почала поділ закладів вторинного рівня медичної допомоги.

Євген МЕШКО

регіональний координатор з впровадження системи охорони здоров’я в Закарпатській області від програми «U-LEAD»

Ідея створення госпітальних округів полягає в тому, щоб підвищити ефективність, якість та фінансову спроможність закладів охорони здоров’я вторинного рівня на певній території. Через те, що буде розподіл коштів і перерозподіл фінансування, заклади вторинного рівня не будуть усі однотипні, а вони мали б бути поділені по типу надання вторинної допомоги. Наприклад, є реабілітаційні заклади, є заклади хоспісної допомоги, є заклади планового лікування, є заклади інтенсивного типу – інтенсивного лікування.

У результаті децентралізації майже у всіх областях сформовані госпітальні округи і ради. Наступне завдання кожного — аналіз мережі медичних закладів та визначення перспективних закладів охорони здоров’я — лікарень інтенсивного лікування. Усього в Україні лише 100 округів. На Закарпатті  їх буде 3-4 округи, тому міські і районні лікарні повинні перекваліфіковуватися та об’єднуватися.

Олег ЛУКША

консультант з правових питань закарпатського регіонального відділення асоціації міст України

Кваліфікована медична допомога, яка потребує відповідних лікарень спеціалізованих, відповідних відділень цих лікарень в інших місцях, якими будуть колишні районні лікарні. Одні районні або міськрайонні лікарні стануть центральними, інші стануть їхніми філіями. Ця медична мережа другого рівня напряму не буде привязана до районного поділу Закарпаття і всіх інших областей.

В даному контексті позитивний європейський досвід спрямований на реформування двох напрямків: медицини та управління в громадах. Як його втілити, як адаптувати з найкращим результатом – завдання і відповідних міністерств,  і зацікавлених людей на місцях. Міністерство охорони здоров’я планує завершити реформування вторинної ланки допомоги до кінця 2019 року. Ухвалення разом із Держбюджетом програми медичних гарантій на 2020 рік передбачає оплату всіх рівнів медичних послуг за принципом «гроші йдуть за пацієнтом».