Подробиці

Родина пана Михайла одна з 80% ужгородських родин, які уклали угоди з сімейними лікарями. У виборі не вагалися. За рік провадження медичної реформи цим правом скористалися майже 30 мільйонів українців.

Михайло, пацієнт

Я вже маю підписаний контракт. Підписав уже півроку як. Задоволений повністю.

Згідно угоди  про асоціацію з Євросоюзом минулого року в Україні стартувала медична реформа. Її мета — зміцнення системи охорони здоров’я громадян. В угоді передбачене співробітництво і вивчення найкращих європейських практик в цій сфері. Головний акцент на необхідності розвитку системи громадського здоров’я, який, до речі, так і називається. Концепція громадського здоров’я передбачає переорієнтацію від політики лікування до політики зміцнення та збереження здоров’я і запобігання захворюванням. Профілактичні заходи, пропагування здорового способу життя – все це на вістрі часу. Один з прикладів громадського здоров’я — вакцинація населення. Контролювати організацію цих важливих процесів допомагає спеціальна програма обліку, встановлена на комп’ютерах в амбулаторіях сімейної медицини.

Еліна АНТАЛОВСЬКА, завідувачка амбулаторії №7 Ужгородського центру первинної медико-санітарної допомоги

Дані по імунізації. От ми зробили щеплення, ми маємо занести ці дані. І планування іде на 30 днів програмою. Тобто програма сама мені нагадає, коли наступне щеплення.

Для швидшого впровадження медичної реформи, а саме надання первинної медико-санітарної допомоги та навчання персоналу амбулаторії Ужгорода обладнали сучасними ноутбуками і відповідним програмним забезпеченням, зокрема, електронним реєстром пацієнтів.

Еліна АНТАЛОВСЬКА, завідувачка амбулаторії №7 Ужгородського центру первинної медико-санітарної допомоги

Якщо я хочу опредільонного пацієнта, я нажимаю пошук. Знаходжу його прізвище і відкриваю його електронну карточку. Після того я відмічаю з якого приводу він прийшов до мене на прийом. Скаржитися на тиск, наприклад.

Ще один етап реформування первинної ланки – це запровадження програми «Доступні ліки». З квітня урядова програма перейшла в адміністрування  Національної служби здоров’я України.

Еліна АНТАЛОВСЬКА, завідувачка амбулаторії №7 Ужгородського центру первинної медико-санітарної допомоги

Ми уже більше місяця виписуємо електронні рецепти. Можна назвати це смс. Приходить на мобільний телефон до пацієнта. З якою він уже звертається до аптеки. І вони тоже мають таку програму. І бачать, що лікар назначив, в якій дозіровці.

Одним із перших кроків до реалізації медичної реформи за принципом «гроші ходять за пацієнтом» було надання автономії закладам охорони здоров’я. Аби якість надання послуг залишалася високою, міністерство охорони здоров’я  рекомендувало одному спеціалісту підписувати  не більше 1800 декларацій. Саме від кількості пацієнтів залежить зарплата лікаря. Зараз в середньому вона складає 15-20 тисяч гривень.

Еліна АНТАЛОВСЬКА, завідувачка амбулаторії №7 Ужгородського центру первинної медико-санітарної допомоги

З Києва виплачується зарплата. І можна сказати, що вона втричі більша попередньої. Роботи збільшилося. Тоже втричі.

Аспекти імплементації Угоди про асоціацію між Україною та ЄС в сфері охорони здоров’я стосуються подальшого розвитку реформ в галузі, удосконалення системи охорони громадського здоров’я та посилення інформаційно-роз’яснювальної складової. В обов»язок громадян згідно нової страхової моделі фінансування входить — періодично проходити профілактичні медичні огляди. А програма медичних гарантій включає перелік гарантованих за рахунок бюджету послуг та лікарських засобів не лише для лікування, але й профілактики захворювань. Закарпатцям, які ще не обрали свого лікаря, варто поспішати. Підписати декларації можна до кінця червня.