Подробиці

В Ужгороді розпочав роботу V Регіональний Форум місцевого самоврядування і громадських об’єднань «Закарпаття у новому етапі децентралізації та дорожній карті реформ в Україні в 2019-2020 роках». Захід організував Закарпатський ЦРМС за підтримки Програми «U-LEAD з Європою», Закарпатське регіональне відділення Асоціації міст України, Ужгородський університет та ключові учасники відкритого коаліційного об’єднання неурядових організацій Закарпаття «Реформи задля гідного життя».

Іван РЕВТІЙ

виконавчий директор Закарпатського регіонального відділення Асоціації міст України

На Закарпатті упродовж 2019-2020 року слід спланувати, промоделювати, провести розрахунки бюджетів, сформувати не менше 42-45 спроможних громад. Уряд затвердив кроки, тобто дорожню карту, за якою необхідно пройти для виконання Указу Президента України. Це затвердження перспективних планів усіх областей, із 100% покриттям територій (згідно методики), максимальне сприяння добровільному об’єднанню-приєднанню громад, затвердити території ОТГ, затвердити створення адміністративно-територіальних одиниць базового рівня.

Попри відсутність позитивних висновків від облдержадміністрації для потенційних закарпатських громад у 2018-му та відсутності Перспективного плану, все ж рік для децентралізаційних процесів у регіоні був плідним, — відзначають експерти. На заході обговорили становлення і напрацювання досвіду підтримки цієї реформи у регіоні Закарпатським Центром розвитку місцевого самоврядування як платформи для нового етапу у наступні два роки.

Іван ДЕМ’ЯНЧУК

директор Закарпатського Центру розвитку місцевого самоврядування

На базі Центру відбулося 165 заходів за 2018-ий рік, більше 2 тисяч учасників відвідали різного направлення заходи – це і круглі столи, і форуми, семінари, тренінги, навчання, навчальні поїздки закордон та у межах нашої країни. У грудні 2018 року відбувся ІІІ Форум ОТГ і переважна більшість закарпатських громад (як діючих, так і потенційних), були на цьому заході. Період до 2020-го – це узагальнений термін, завершення об’єднання першого рівня, а також закладення нормативних баз для другого рівня – рівня районів. Тут уже мають бути включені конституційні зміни, про які так люблять говорити на Закарпатті у процесі надання чи ненадання висновків громадам.

На одній із дискусійних панелей обговорили також нові виклики для Закарпаття, проблемні питання створення ОТГ у регіоні, зокрема у контексті завдань нового етапу децентралізаційної реформи в Україні та дорожньої карти реформ 2019-2020 рр.

Іван РЕВТІЙ

виконавчий директор Закарпатського регіонального відділення Асоціації міст України

 У цьому відношенні що треба зробити? Передати повноваження виконавчої влади органам місцевого самоврядування та їх розмежування між рівнями органів, передати повноваження виконавчої влади  райдержадміністрації органам місцевого самоврядування на засадах субсидіарності, розмежування повноважень – міські, сільські, селищні ради ОТГ, ради-голови-виконком-старости. Обласна державна адміністрація та обласні ради, міські, сільські, селищні ради. Тобто, ідеться про принцип субсидіарності. Також про передачу усіх земельних нюансів поза межами населених пунктів. Уряд пропонує створити належну ресурсну базу для здійснення повноважень місцевого самоврядування, забезпечення співмірності обсягу фінансового ресурсу новим повноваженням, стандартизування галузевих повноважень (освіта, охорона здоров’я, соціальний захист, комунальні, адміністративні послуги, культура) – тобто, така секторальна реформа.

На заході також урочисто вручили Почесні відзнаки найбільш активним учасникам децентралізаційної реформи – представникам ОТГ і потенційних громад на Закарпатті за підсумками 2018 року. Крім того, обговорили і прийняли Резолюцію V Регіонального Форуму місцевого самоврядування і громадських об’єднань.