Подробиці

Проект пам’ятника жертвам Голодомору сьогодні обрали в Ужгороді. Впродовж тижня в атріумі будівлі облдержадміністрації тривала виставка конкурсних робіт. Їх надали семеро авторів із Закарпаття, Львова та Києва.  Журі голосували таємно, аби бути максимально об’єктивними. Проект затвердили з другого разу, бо під час першого етапу (невесні) жодна з робіт не відповідала архітектурним вимогам.

Борис КУЗЬМА, член журі, народний художник України

Члени журі не мали єдиної думки щодо того, який проект переможе. Тому був оголошений 2 етап, який сьогодні успішно завершився. І ми визначили переможця. Я не впевнений, що цей варіант супердосконалий, але ми домовилися таким чином, що зараз переможець буде визваний сюди до нас, і ми постараємося дати йому якісь підказки, щоб він це врахував уже в розробці проекту, коли він буде встановлюватися.

Тож найкращим проектом визнали «Свічу пам’яті» у вигляді жіночого силуету, який нагадуватиме свічку. Він  втілює символ поминання жертв Голодоморів в Україні, показує і відчай, і пам’ять про загиблих, і водночас надію. Однак члени журі зазначили:  жоден із поданих проектів  і тепер не був виконаний відповідно до всіх вимог, але деякі таки  відповідали критеріям.

Владислав ГАНЗЕЛ, голова Закарпатської організації Нацспілки архітекторів України

 От за моєю спиною якраз є одна робота, яка була подана-більш-менш у повному обсязі. Те, що вимагалося за умовами конкурсу. Це сніп, колоски, зерно. Він закручений колючим дротом, але дуже нечітко показано. Символізує, що цей хліб усе ж був відібраний від людей. Але незважаючи на те, піднімається вверх, символізує вічність. Це символ того, що це минає, що все буде добре. Частина журі сприйняла це як тріумф якийсь. Але це і є тріумф. Не можемо вічно оплакувати. Треба мати й оптимістичний погляд.

Переможцем конкурсу став автор із Києва. При підготовці остаточного варіанту проекту він має взяти до уваги архітектурне середовище і точно розрахувати масштаби, адже наразі цього не зроблено. Встановити пам’ятник жертвам Голодомору 1932-1933 років мають на площі Народній біля  медичного факультету УжНУ до кінця 2017 року, якщо буде необхідне фінансування з обласного бюджету.