Подробиці

Із жовтня в Ужгородському греко-католицькому соборі розпочали реставраційні роботи історичного стінопису. До того був великий період підготовки. Група із львівських реставраторів ретельно підходить до процесу відновлення, подекуди опрацьовує знищені елементи. Працює також і наглядова рада. Роботи можливі завдяки проекту «Реставрація спільної історичної та культурної спадщини».

владика НІЛ — Апостольський Адміністратор Мукачівської греко-католицької єпархії

«Сьогодні ми хочемо зробити це представлення, я б сказав титанічної роботи яка як відомо почалася у 2009-му році із Єпископської каплиці. Там мали місце суттєві пошкодження, розпис у ній виконував також Йосип Бокшай.»

Проект співфінансується з коштів ґранту Євросоюзу і передбачає проведення реставрації настінного живопису, відновлення дерев’яних елементів іконостасу та вівтаря. Наразі працюють над стінописом головної нави, на стелі триватиме відновлення роботи Йосипа Бокшая.

Михайло ПРИЙМИЧ – експерт, мистецтвознавець проекту

«Очевидно що це унікальна памятка, унікальна із багатьох позицій. Це візитівка Ужгорода, хто говорить про Ужгород, очевидно що ця памятка є його архітектурним обєктом. Ця памятка надзвичайно цінна для нас тим, що тут починається вища освіта. Та освіта, яка не займається читанням, говорить про Аристотеля. Адже мова про єзуїтський колегіум, і саме звідси починається вища освіта на наших теренах.»

Центральна композиція живопису на стелі — це робота «Воздвиження Христа», написали її ще до часів Бокшая. У 20-х роках ХХ століття штукатурка посипалася, а вже у 1938 році до відновлення та внесення коректив запросили іменитого закарпатського митця. Він за рік закінчив роботи.

З офіційним стартом проекту відновлення старовинного живопису пояснили повноваження наглядової ради та процес її створення.

Михайло ПРИЙМИЧ – експерт, мистецтвознавець проекту

«Наглядова рада має досить великі повноваження. Це комунікація із громадськістю. Її представники можуть висловлювати свої зауваження. Буде збиратися так звана аристокраційна рада, де приходитимуть і представники наглядової ради. Роблячи корекції та інше.»

Над реставрацію працюють майже півтора десятка фахівців. Вартість проекту майже 12 мільйонів гривень. Усі роботи мають намір завершити вже у 2022-му році.