Подробиці

Пам’ятати минуле заради спільного європейського майбутнього. В Ужгородському національному університеті розпочалася Міжнародна науково-практична конференція «Військові меморіали і поховання – наша спільна європейська історична спадщина». Участь взяли чимало закордонних партнерів у онлайн-режимі, частина іноземних гостей приїхали на урочистості, із дотриманням усіх карантинних вимог.

Мирослава ЛЕНДЬЕЛ

проректорка з науково-педагогічної роботи УжНУ

Конференція була ініційована Генеральним консульством Чеської республіки, нашим університетом та ГО «Центр військово-історичних досліджень «Memento bellum» — ця організація досліджує меморіали і поховання Першої світової війни. Вона об’єднує і науковців нашого університету, а також інших мешканців нашої області. Нам було дуже цікаво співпрацювати у цьому трикутнику університет-громадськість-генеральне консульство. На останніх етапах долучилась Закарпатська ОДА та архівні заклади нашого міста.

У залах Археологічного музею УжНУ відкрили виставку «Уродженці України – чехословацькі воїни у Другій світовій війні». Вона унікальна, адже містить усні оповіді очевидців тих страшних подій війни і репресій, а також раритетні світлини.

Павел ПЕШЕК

Генеральний Консул Чеської Республіки у м. Львів

Вона говорить про історію уродженців України, зокрема і Закарпатської області, з колишньої Підкарпатської Русі. Деякі зі свідків тікали від німців, перед фашистським режимом в тодішній Угорщині, як парадокс: спочатку були затримані росіянами і відправлені у ГУЛАГ. Після повернення із заслання, під час Другої світової війни, вступили у так звані чехословацькі полки і воювати проти німецького нацизму.

Міжнародна конференція та виставка — це тільки частина заходів щодо відзначення 75-ої річниці УжНУ. Через пандемію коронавірусу, усі масові заходи були перенесені або у онлайн-режим, або відкладені до весни 2021-го.

Мирослава ЛЕНДЬЕЛ

проректорка з науково-педагогічної роботи УжНУ

Ця виставка буде експонуватися упродовж жовтня-листопада в нашому університеті, у музеї, який працює із 8 до 17-ї. Ми будемо раді, якщо містяни, наші студенти відвідають її. Без сумніву, вхід ми не обмежуємо, люди в обмеженій кількості, лише просимо дотримуватися протиепідемічних рекомендацій та зможемо забезпечити дотримання карантинних вимог.

Важливу роботу для пізнання спільного минулого тих страшних подій ХХ століття здійснює Центр військово-історичних досліджень «Memento bellum». Зокрема, на конференції йшлося про поховання та меморіали Першої світової війни, адже вони є малодослідженими. Найбільша кількість воїнів – 12 тис., які померли у військових шпиталях, поховані на двох цвинтарях у м. Ужгороді. Дослідницька група організації вивчила всі 180 тис. посмертних карток із чеського військового архіву і віднайшла близько 3,5 тис. воїнів, які поховані в Ужгороді. Аналіз цих документів свідчить, що це уродженці 19-ти нинішніх європейських країн. І розвідки цього напрямку варто продовжувати, — переконані в УжНУ.