Подробиці

Ситуація із «капітальним ремонтом» набережної незалежності в Ужгороді стала однією із топ-тем у закарпатському інфопросторі. Ініціативна група «Save Nabka» на прес-конференції розповіла про напрацьовані  та затверджені міською радою рішення. На засіданні архітектурно-містобудівної ради затвердили додаток до проекту, врахувавши частину зауваг щодо ремонтних робіт. Щоправда, як переконують фахівці, ідеться власне про реконструкцію, а завершити усі роботи до кінця календарного року навряд вдасться.

 Ліна ДЕГТЯРЬОВА

представниця ГО «Uzhhorod Modernism»

 Уже понад місяць тривали наші розмови, ми вимагали оприлюднити проект. Тепер ось він доступний на сайті міської ради і з ним усі охочі можуть ознайомитися. Так от: там із самого початку проектом був прописаний час виконання – 12 місяців, а не так швидко, як вони розповідали. Зараз параметр змінюється дуже вагомо. На асфальтній частині була запланована велодоріжка, але ж є й інші аспекти теж. За їхніми словами там зменшуються на 40 см проїжджа частина, асфальтна. А це реконструкція, і немає ніяких сумнівів. Воно так було і до того, тепер сумнівів нема ніяких.

 Побоювання активістів були щодо цілісності автентичної чеської бруківки поблизу школи та медфаку, а  також збереження дерев на липовій алеї. Окрім того, є сумніви і щодо безпечності запланованого перекриття пішохідної зони гранітними плитами.

 Петро САРВАШ

архітектор, дійсний член ICOMOS

 Що із липами може статися чи не може статися – існує багато дискусій. Наразі немає жодної задукоментованої відповідальної за це людини, що можна робити на цих ділянках, що не можна. Ще одна вагома заувага  — це викладення там гранітної плитки. Аргумент «це буде красіво». Це не має бути «красіво», це має бути правильно.

 Володимир ГУЦУЛ

к.і.н, доцент кафедри міжнародних студій Факультету історії і міжнародних відносин УжНУ

 Як відомо, граніт має радіоактивне випромінювання, граніт – фонить. Окей, можливо, він фонить у межах норми. Але ж ці норми  в усіх країнах різні: в Україні – одні, у Швейцарії інші. У нас там дуже багато мам з дітками прогулюється, а ми хочемо застелити набережну радіоактивним елементом?

 У міській раді запевняють: жодне дерево не буде видалене, чеську бруківку збережуть, нововиявлені елементи вивчатимуть. Щоправда, документально це наразі лише на стадії затвердження. Чого і вимагають представники ініціативної групи. Окрім того, не прописаним залишається питання зелених зон на пішохідній частині. Тому, проект досі потребує коригування, а згодом – чіткого дотримання технічних вимог.

 Людмила ЛІВАК

представниця ГО «Інститут міста Ужгорода», ініціативної групи «Save Nabka»

 Домовилися, що виконання самого проекту розділять на дві частини: власне проїжджої ділянки із заміною асфальту. У разі, якщо там знову виявлять якісь автентичні елемпенти (люки, липвневки, бруківку), — усе буде вивчено органами культурної спадщини. Інша частина проекту стосується пішохідної зони: приступити можуть тільки після того, як цей проект буде погоджений із відповідними органами: управління екології, охорони культурної спадщини та із Мінкультом.

 У разі ж не отримання міською радою відповідних погоджень та недотримання фірмою-підрядником обіцянок (задокументованих) щодо ремонту виключно асфальтного покриття, громадяни блокуватимуть роботи.

 Крім того, ініціативна група небайдужих містян #SaveNabka укотре нагадує: набережна Незалежності  є частиною історичного ареалу Малий Галагов, який мають на меті включити до списку світової спадщини ЮНЕСКО. Задля цього уже звернулися за консультаціями до зарубіжних колег із Чехії, Словаччини та Німеччини, які мали такий досвід.