Подробиці

Конфлікт континентального масштабу, який залишився монументом скорботи у серцях мільйонів. Пам’ять про полеглих у Першій світовій війні, зокрема тих, для кого 1915-ий став останнім на цьому клаптику Міжгірщини, вшанували відкриттям пам’ятника. Тут у селі Синевирська Поляна, на цвинтарі, поховані тіла 24 солдатів австро-угорської армії.

Юрій ГОРВАТ — сільський голова Синевирської Поляни

«Всім кому небайдужа історія нашого краю, усі ми сьогодні зібралися тут, аби вшанувати память про загиблих та померлих у Першій світовій війні»

Викарбувані на меморіальній дошці імена хлопців, саме хлопців, адже більшості із цього холодного переліку не виповнилося і 30-ти. Вихідці із Чехії, Німеччини, Боснійські серби і хорвати, обірвані лінії життя у період від січня до травня 1915-го під час зимової Карпатської битви.

Юрій ФАТУЛА — голова ГО «Центр військово-історичних досліджень «Memento bellum», доцент УжНУ

«Жителі села Синевирська Поляна зберегли цей унікальний обєкт, за що їм велика подяка. Хочеться сказати особливо тепле слово про учителя Михайла Михайловича Бембила, багаторічного директора Синевирсько Полянської школи. Саме він віднайшов у церковних книгах прізвища цих солдатів, які наша організація підтвердила за чеський військовим архівом.»

Офіційне відкриття пам’ятника здійснили у рамках Міжнародної науково-практичної конференції на базі УжНУ «Військові меморіали і поховання – наша спільна європейська історична спадщина». У церемонії брав участь і Генеральний консул Чеської Республіки у Львові Павел Пешек. Поважний гість наголосив на важливості реалізації цієї ініціативи.

Павел ПЕШЕК — Генеральний консул Чеської Республіки у м. Львів  

«Не тільки нація але й кожна людина повинна пам’ятати про своє минуле. Мені відомо що на Закарпатті бувають багато гостей із Чехії, і мені здається у подальшому вони приїздитимуть сюди не лише подивитися красу тутешньої природи, але й через спільну історію.»

Саме громада села та громадська організація «Мemento bellum» ініціювали відновлення та впорядкування військових поховань. Окрім того, доповнення відомостей на існуючому пам’ятнику в центрі села. За словами директора Національного природного парку «Синевир» Миколи Дербака, меморіал розширить перелік у історично-пам’ятному туризмі краю.

Микола ДЕРБАК — директор НПП «Синевир»

«Враховуючи те що потік туристів буде збільшуватися, разом із тим туристи із Чехії мають змогу відвідати ще один обєкт, ознайомитися і вшанувати пам’ять про полеглих солдат Першої світової війни.»

Учасники конференції відвідали також поховання часів Першої світової війни на території села Торунь та на Торунському перевалі, де громадська організація  «Центр військово-історичних досліджень «Memento bellum» нещодавно встановила інформаційний щит. Також вшанували пам’ять загиблих воїнів покладанням вінків і лампадок.