Подробиці

У закарпатській Колочаві пік цвітіння шафрану Гейфеля. Ця квітка на межі зникнення і занесена у Червону книгу України. Море рідкісних квітів тут росте практично у кожному дворі. Рослина знаходиться під пильним наглядом Національного природного парку «Синевир». Тому місцеві жителі їх не продають, а навпаки запрошують туристів милуватись унікальним природним явищем. Масово шафран буде квітнути ще днів 10.
Олександр ГЕРЕВИЧ
директор Закарпатського обласного еколого-натуралістичного центру
Шафран – його правильна літературна назва, а крокус – це її латинська назва. Взагалі відомо біля 70 видів крокусів. В Україні є 9 видів. Час цвітіння їх дуже невеличкий. Якщо її вирвати з цибулиною або раніше вирвати, ніж вона відцвіла, то воно приречене на загибель. Тільки там вони і є, де їх багато. Якщо їх знищувати, то з часом вони почнуть пропадати. Вони і повинні мати такий великий ареал, тоді і перезапилення. Це механізм збереження цього виду.
Використовуються в медицині як знеболююче. Велике значення має і в харчовій промисловості – жовтий такий порошок, який використовується як приправа до прянощів, в алкогольних деяких напоях. Але сама основна їх цінність, як і всіх ранньоквітучих – це червонокнижний зникаючий рідкісний вид, тому що зовнішні умови. Змінюється сам клімат, стан повітря і так далі. Вони зникають в природі, незалежно від людини.