Подробиці

Більше двох тижнів в Ужгороді не вщухають пристрасті навколо «капітального ремонту» набережної Незалежності. З’явилася ціла ініціативна група небайдужих містян #SaveNabka, були проведені так звані громадські обговорення. Втім, реального діалогу не було. І от у сесійній залі Ужгородської міської ради зібрали зустріч щодо проведення капітального ремонту наріжної набережної.

Нагадаємо, з державного бюджету на ремонт виділили понад 21 мільйон гривень. За проектом повинні замінити асфальтне покриття пішохідної зони, лавиці, смітники та світильники, а також встановити велодоріжку.

Богдан АНДРІЇВ

Ужгородський міський голова

Проектом передбачається заміни бетонної бруківки п’ятизіркової на сучасний камінь – граніт (розміром 30*60, товщиною 6 сантиметрів), із заміною бордюрів. Можу вам запропонувати наступне: виберіть когось активістів, котрий буде готовий долучитися і контролювати якість виконання робіт фірмою-підрядником, вони кількох на роботу візьмуть. Другий варіант, як пропозиція, зробити 20 метрів того бордюру і бруківки, поруч залишити стару. Третя пропозиція – бордюри. Так само, 10 метрів старі, поруч – нові. Ми вийдемо комісійно і вирішимо, який варіант кращий. Ще була претензія, що ми проект ховаємо: розмножте 150 сторінок і вичитуйте, що ви там хочете знайти.

При цьому наголошують: виділені на капітальний ремонт набережної кошти необхідно освоїти до кінця року, інакше гроші повернуться у державну казну.

Роберт ГОРВАТ

Народний депутат України

Ми усі зараз з вами стали заручниками ситуації того, що у нас можуть забрати ці кошти. Давайте разом працювати, три-чотири дні, разом поговоримо, запросимо спеціалістів, дендрологів, МНС-ників, виміряємо радіацію, підпишемо меморандум (я кров’ю підпишу) і будемо рухати проект, до нового року у нас буде набережна. Закликаю вас: давайте конструктивно рухатися до освоєння 21 млн грн і ремонту нашої набережної. Готовий відповісти на запитання кожного.

Втім, не уся громада міста підтримує початок проведення капітального ремонту. Виникають питання щодо самого проекту, якості виконання робіт фірмою-підрядником («КБК», які уже здійснюють ремонти, зокрема, на пл. Петефі), а також бережного ставлення до збереження дерев на найдовшій липовій алеї Європи. Окрім того, набережна Незалежності  є частиною історичного ареалу Малий Галагов, який хочуть включити до списку світової спадщини ЮНЕСКО. Тож, ужгородці зареєстрували та зібрали необхідну кількість підписів під петицією щодо відтермінування початку робіт. Втім, чиновники документ до уваги наразі не взяли.

Тетяна СМРІГА

представник ініціативної групи #SaveNabka

Ми просимо оприлюднити нашу петицію, яку ми зареєстрували на  сайті міської ради і яка ще 31 серпня набрала необхідну кількість підписів для розгляду. А також розглянути петицію про припинення будь-яких робіт на набережній у встановлений законом строк. Друге питання – вимагаємо оприлюднити усі документи щодо проекти. Адже він має велике соціальне значення, серйозно збурив громаду. Це є найбільша рекреаційна зона в Ужгороді. Є багато питань і ризиків, маємо у реальності слова, що ризики будуть усунені. Давайте говорити мовою документів, проектів, експертних звітів. Ми не побачили жодних висновків державної комісії, є висновки приватної компанії, із додатками на 5 аркушах. У тому висновку є багато питань, які ми готові оспорювати. Наприклад, там є занижений клас відповідальності, адже не враховано, що об’єкт є на двох пам’ятках – містобудування і садово-паркового мистецтва (відповідно, частина природно-заповідного фонду).

Ліна ДЕГТЯРЬОВА

представник ініціативної групи #SaveNabka

Цей проект не погоджений Міністерством культури. А пам’ятка такого рівня має погоджуватися не на місцевому рівні, а у Києві. ЮНЕСКО – це не про подобається чи не подобається, а про конкретні певні стандарти. На жаль, я не знаю, хто в Ужгороді може взяти на себе цю відповідальність і сказати: «так, це за стандартами ЮНЕСКО». І якщо є небезпека, що через кілька років Ужгород втратить набагато більше, ніж 21 млн, тому що ЮНЕСКО – це колосальне вливання грошей в інфраструктуру міста.
Важливо, що збирають також і підписи під відкритим зверненням до Прем’єр-міністра Володимира Гройсмана щодо відтермінування реалізації проекту оновлення набережної Незалежності в Ужгороді. Наголошують: набережну потрібно ремонтувати, втім, якісно, відкрито та прозоро.

Микола СЮСЬКО

депутат Ужгородської міської ради

 Як бачимо вирішення цієї проблеми? Призупинити роботи на тиждень, зібрати ініціативну групу із представників громадськості, міської ради і по пунктах пройтися по всіх претензіях. Частина із яких буде знята, — переконаний. Друга пропозиція. Якщо під час діалогу не знайти спільного рішення, тоді громада Ужгорода має попросити Вас (нардепів) через міського голову  на засіданні Кабміну підняти питання перерозподілу коштів на інші об*єкти. Адже в Ужгороді зараз є чимало ремонтів, які потребують дофінансування, те ж саме Петефі. Час є, можемо встигнути закінчити. Це може стати оптимальним рішенням. А міська рада, у свою чергу, має взяти на себе зобов*язання профінансувати ремонт набережної за свій рахунок. У нас є 250 млн бюджету розвитку у цьому році, впевнений/, що якщо кошти перекинути на наявні об*єкти, то наступного року ми ці кошти знайдемо. Адже свої кошти можуть бути перехідними. 

Натомість, представники фірми-підрядника оголосили: уже закуплено гранітних плит на 300 тисяч грн. Як переконує керівник: звинувачення щодо завищеної ціни – безпідставні.

Ігор ПЕТРИК

керівник фірми-підрядника «КБК»

 Та інформація, яка є в інтернеті, вона не відповідає дійсності. Ми готові на усіх щасіданнях показувати документи щодо освоєння коштів, гранітної бруківки (про яку пишуть, що коштує 500 грн). Це усе не відповідає дійсності. Люди у мережах маніпулюють фактами , і у них це добре виходить. По реалізації цього проекту, то ми плануємо відштовзуватися від часу. Це є три місяці, плюс мінус урахування погодніх умов. Роботи хочемо проводити поетапно, 4 ділянки по 4 і 6 чоловік робочих. Таким чином, якщо роботи розпочати негайно, то є сподівання, що усі 4,5 тис м2 (якщо не будуть заважати) — ми усе встигнемо. 

Опісля палких дискусій, голосних заяв та звинувачень до спільного знаменника дійти так і не вдалося. Питання і надалі залишатиметься відкритим.