Подробиці

Можливість контролю за рухом бюджетних коштів, закупівлями товарів і послуг у режимі реального часу. В Ужгороді за круглим столом обговорили  механізми запровадження обов’язкової антикорупційної експертизи проєктів рішень органів місцевого самоврядування.

Іванна КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ, лідерка команди «Європейської Солідарності» на Закарпатті

Ми для себе поставили основним пріоритетом започаткувати таку антикорупційну експертизу  рішень обласної ради. Переконані, що наші команди на місцях скористаються цим алгоритмом. Адже ми розуміємо: якщо не контролювати кошти, які виділяються, то очевидно не буде вистачати на нагальні соціальні потреби. А якщо ми контролюватимемо надходження цих коштів і якщо вони будуть використовуватися за прозорими процедурами, тоді нам вистачатиме на все те, чого так активно не вистачає. І дороги не коштуватимуть у два-три рази дорожче.

При Закарпатській облраді і зараз затверджена антикорупційна програма та працює комісія із оцінки корупційних ризиків. Наразі зіштовхуються із низкою проблем щодо контролю за використанням бюджетних коштів та реалізації програм. Фахівці переконують: багато що залежить від законодавства вцілому та дотримання процедур.

Марина ГУШНЯНСЬКА, уповноважена особа з питань запобігання та виявлення корупції при Закарпатській облраді

Зіштовхуємося з такими моментами: ми робимо запит. Відповідно до положення про контроль за виконанням програм, нам юридичні особи чи то підрозділи чи органи місцевого самоврядування, підприємства тощо зобов’язані надати відповідь. Якщо відповідь не надається, у нас немає жодного юридичного впливу на ці організації. У нас немає впливу перевірити точність, достовірність і правильність інформації.

Водночас, доопрацювань потребують навіть існуючі антикорупційні програми, розбиратися у яких мають фахові люди.

Роман ЛЕМАК, головний спеціаліст юридичного відділу Головного управління Держгеокадастру в Закарпатській області

Працівникам тих чи інших органів зараз не надаються належним чином, не забезпечуються гарантії щодо забезпечення антикорупційної політики. Ті працівники, які повинні були саме працювати належним чином і дотримуватися чинного антикорупційного законодавства не відповідають цьому. У всіх практично органах є у нас затримки і щодо відповідей публічної інформації, поки що ці програми не виконуються на максимум, система не працює так, як має працювати.

Тож, одним із першочергових завдань Закарпатська територіальна організація «Європейської солідарності» називає запровадження обов’язкової антикорупційної експертизи кожного проєкту рішення облради, із залученням до цього антикорупційних ініціатив та авторитетних краян. Крім цього, варто запровадити сучасну систему, коли обласна рада стане замовником створення інтегрованої системи «Відкритий місцевий бюджет». Ідея, аби усі виділені із обласного бюджету та бюджетів громад кошти контролювалися будь-яким мешканцем у реальному часі.