Подробиці

Закарпатка Яна Рега обрала психологію самостійно, вже у зрілому віці. Знайомство з цією сферою почалося для дівчини завдяки другу, який запросив її на, ніби-то, звичайну лекцію.

Яна РЕГА

психолог, арт-терапевт

Я зайшла в приміщення, ми тоді спізнилися, я дивлюся – люди сидять у колі, я тоді не розуміла, що відбувається, але точно зрозуміла, що це не лекція. І тоді, якимось чином, я потрапила в терапевтичну групу, і відтоді в мене почалося знайомство з психологією. І я захопилася цим пішла на навчання і я практикую і ця професія приносить мені задоволення.

За 4 роки практики Яна встигла перепробувати чимало психологічних напрямків, зокрема і арт-терапію.

Яна РЕГА

психолог, арт-терапевт

Арт-терапія – це метод як для дорослих, так і для дітей, і він є дуже м’який. Він є не травмуючий, він є м’який, з ним дуже добре працювати. Він працює з різними темами на різні запити і людина може обрати собі будь-що, з чим вона хоче працювати. Це може бути пісок, це може бути глина, це можуть бути фарби, кольорові ручки, просто простий олівець. Хтось думає, що арт-терапія  — це просто піти помалювати і видихнути, розслабитися. Ні. Арт-терапія – це дещо глибше і вона допомагає людині зрозуміти себе, зрозуміти свої якісь потреби, вирішити якісь життєві питання, зробити вибір життєвий, тобто арт-терапія дуже добре лягає на будь-який запит.

Ще одним цікавим досвідом для психолога стала казкова терапія, яка, попри назву, добре працює не лише з дітьми, а й з дорослими. Особливо з тими, які люблять творчість і мають гарну уяву.

Яна РЕГА

психолог, арт-терапевт

Казко-терапія – це такий метод, який подобається майже всім, тому що всі ми родом з дитинства, і всі ми любили колись казки. І прислухавшись до своєї внутрішньої дитини, кожен хоче написати свою казку. І тому, для того, щоб скласти казку у мене є, власне, метафоричні карти,  метафоричні карти – це точно не карти таро і не гральні карти. Це метафора, для створення метафори. І вони допомагають створити ці казки. За допомогою казки людина може подивитися на своє життя, на своє оточення збоку, і проаналізувати: що йде так, що йде не так, що її влаштовує, що ні, де можна щось підкорегувати й змінити. Оце ті карти, про які я говорю, вони називаються «Мастер сказок». Насправді, ці карти розробили дуже відомі психологи, і вони є запатентовані і офіційно визнані психологічною спілкою, психотерапевтичною спілкою, і тут зроблені такі картинки, які наштовхують на певні переживання і на певні історії. Тобто, недарма вони так складені, тут є певні алгоритми роботи з ними, тобто кожна карта має свій знак, їх можна розшифровувати й підштовхувати до того, що їй потрібно.

Ознайомившись із багатьма методиками, дівчина вирішила віддати перевагу гештальт-терапії. Каже: для кожного психолога важливо знайти саме свій напрямок, тільки тоді його робота буде ефективною.

Яна РЕГА

психолог, арт-терапевт

Я навчалася психоаналізу в певний період мого життя, але зрозуміла, що це не мій напрямок. Тобто кожен психолог має спробувати, має відчути, тобто психотерапевт, точніше, спробувати різні методи роботи, щоб зрозуміти, який метод роботи зручний для нього з клієнтом.

Яна розповідає – закордоном психологія посідає зовсім інший статус, ніж в Україні.

Яна РЕГА

психолог, арт-терапевт

Взагалі, мене дуже приваблює те, як люди ставляться закордоном до психології й психотерапії. Набагато простіше сприймається і сприймається це як норма, так я піти до стоматолога того ж, тобто в повсякденному житті це дуже добре сприймається. І я спостерігаю однозначно за різними психологами за кордоном, і навіть є в мене в планах співпрацювати, є запит, тобто люди хочуть приїхати з-за кордону привести якийсь метод, привести якесь навчання для наших українців-психологів для того, щоб розповсюдити і якось навчити більше методів, більше психотерапії.

Проте і в нашій країні популярність психології поступово зростає.

Яна РЕГА

психолог, арт-терапевт

Мене дуже радує, що за останні роки тенденція до психології  росте. І потреба в психологах, психотерапевтах теж зростає. Люди приходять до того, що це потрібно для якості життя. Важливо розуміти те, що психологія і психотерапія – це не обов’язково проблеми, можливо це просто пошук себе. Можливо людина хоче успішно вийти заміж або збудувати успішну кар’єру і в неї не вдається. Психолог або психотерапевт керує, направляє, надихає і наштовхує людину на те, щоб вона досягла того, чого вона хоче.

З розвитком сучасних технологій психотерапевти мають змогу допомагати клієнтам навіть на відстані. Завдяки можливостям комунікації в інтернеті, Яна успішно проводить консультації клієнтів скайпом.

Яна РЕГА

психолог, арт-терапевт

Кажуть люди, що по скайпу – це не так якісно, це по-інакшому, потрібен контакт вживу. Звичайно, контакт вживу дуже важливий, але, якщо порівнювати із консультаціями у скайпі, на роботу це майже ніяк не впливає. Тому це майже так як і вживу консультація.

Щодо стереотипів про психологів, більшість з них дівчина розвінчує.

Яна РЕГА

психолог, арт-терапевт

Є таке теж, говорять про те, що психолог все знає, все зразу помічає і зразу може сказати все про людину. Це, насправді, міф. Психологи такі ж самі чутливі, емоційні, з проблемами люди як і всі інші. Єдине, що психолог, можливо, вміє більше себе чути, більше розуміє свої потреби, знає, що робити з тим, щоб іти до своїх потреб, більш емоційніше і більш вміє володіти цими емоціями.

Як зізналася Яна: психологія сформувала її як особистість і стала стимулом до постійного навчання на безкінечному шляху самовдосконалення.