Подробиці

Ось із такої невеликої дерев’яної таблички у далекому 1960-му розпочалося захоплення різьбярством для Іллі Бочка. Чоловік живе із родиною у с. Уклин на Свалявщині. Нині – територія Полянської ОТГ. І у свої 69 досі не покидає давнього захоплення.

Ілля БОЧКО

різьбяр

Я мав 11 років, коли зробив першу табличку. Якось мені дуже то любилося, от і почав. Простим ножем вирізав її, і так пішло і пішло. Зробив це із вільхи, білої вільхи.

42 роки пан Ілля працював у лісництві єгером. Поєднував основну роботу із різьбярством, сам виготовляв ножі для вирізання по дереву. Невелику майстерню облаштував у власному будинку. Замовлення за роки практики надходили із усіх точок України, а також ближнього зарубіжжя.

Ілля БОЧКО

різьбяр

Сам ножі робив, купував також, звичайно. Але куповані не такі гострі. Саморобні для роботи кращі. Ними можна вирізати, як хочеш. Я вирізав картини, що собі задумував. Ну, хто що закаже, те і роблю. Сам вигадую і виконую, починаю з того робити.

Із листопада 2011-го у Іллі Бочка після складного інсульту не функціонує права рука. Але чоловік не падає духом і продовжує займатися своїм хобі. В усьому йому допомагає дружина Марія.

Ілля БОЧКО

різьбяр

Як захворів, та думав, що уже робити не зможу. Раніше ж робив правою рукою усе. Але нічого, тепер прилаштувався усе робити лівою. Раніше використовував трафарети, а тепер лівою сам малюю.

Марія БОЧКО

дружина Іллі Бочко

Треба іноді малюнок підправити, особливо коли уже кінець роботи – треба шліфувати, лакувати. Аби воно було гладеньке. Допомагаю.

У його творчому доробку понад сотні виробів. Зараз у домашній колекції близько 50 робіт. Більшість із них – підставки під роги оленів, рамки для фото і картин, а також годинників. Роги та інші матеріали пан Ілля збирав у навколишніх лісах та стежках.

Ілля БОЧКО

різьбяр

 Кожного року олень скидає роги. І все більші у нього виростають, доходить до того, що залишається один ріг. За три місяці виростають нові. Олень іде на рев, бувають ще шпіцаки, коли роги ще у березні місяці ж у пантах.

Деревина, яку використовував, — це і вільха, і дуб, але найбільше виробів із липи. Найменший термін виконання простої роботи – від двох днів, ще стільки ж займає шліфування та кінцева обробка.

Ілля БОЧКО

різьбяр

Липа, роблю зараз із липи. Деревина у неї мягка, піддається обробці. Звичайно, все залежить від того, що саме я роблю, чи то картина, чи то підставка. Отака табличка на цапка, витрачаю від двох днів, два-три дні.

В основному свої роботи Ілля Бочко дарує близьким та друзям, не очікуючи особливого прибутку. Головне: займатися улюбленою справою. Попри усі труднощі, за допомоги родини, чоловікові це успішно вдається.