Подробиці

На карантині не сумуємо, — виготовляємо писанки у восковій техніці за порадами Людмили Губаль (архівне відео від 05 квітня 2018 року)


Українська писанка – дуже цікава і багатогранна. Народна майстриня, Людмила Губаль, зацікавилася нею 13 років тому. Художник за освітою, вирішила спробувати свої сили у новому мистецтві.

Людмила ГУБАЛЬ, Заслужений майстер народної творчості України

Зацікавило, ви знаєте, тому що в той час і особливо класичний вид писанки, вони не були такі розповсюджені, їх мало знали.

Писанкарка не шукала легких шляхів. Одразу почала освоювати одну з найважчих технік – воскову.

Людмила ГУБАЛЬ, Заслужений майстер народної творчості України

Воскова техніка пишеться писачком і пишеться воском. Ви набираєте у писачок віск, він топиться на свічці, розплавлюється, проводиться лінія. Знову нагрівається і знову проводиться лінія. Потім опускається у барвники. Від світлішого до темнішого. Який барвник ви зафарбовуєте воском – такий він і залишається. Потім в кінці це яйце нагрівається, воно витирається, очищується від воску і стає писанка.

Писанкарство для пані Людмили – своєрідна медитація. Каже: коли берешся за яйце і писачок, треба, щоб нічого не відволікало. Необхідно відключитися від усього стороннього і головне – вкласти у це заняття душу, адже недарма кажуть: писанка передає внутрішній стан майстра.

Людмила ГУБАЛЬ, Заслужений майстер народної творчості України

Крім матеріалів, потрібний спокій і душевне умиротворення. Якщо хтось починає писати, каже – ви мені допоможіть, бо в мене руки трясуться. Тобто людина повинна прийти у стан спокою, бути душевно врівноваженою. І тоді писанка напишеться.

Це старовинне ремесло вимагає не тільки досконалого володіння технікою, а й вивчення його давньої історії. Створюючи орнаменти, наші предки зверталися до природи, не просто копіюючи, а творчо переробляючи, спрощуючи її елементи. Певні символи існували для захисту від зла, тому їх називали оберегами. Орнаментовані яйця використовувались під час родинних свят. Кожна писанка мала свою назву і призначення.
Людмила ГУБАЛЬ, Заслужений майстер народної творчості України

Орнамент, як і в вишивці, так і в писанці – це письмо. Від слова «писати». І от це написаний був лист до вищих сил, які повинні були допомагати. Написаний правильно. Ми зараз не завжди розуміємо оці символи.

Найчастіше майстриня використовує класичні геометричні та рослинні орнаменти. Поєднує різні кольори і в кінцевому результаті писанка може вийти зовсім не такою, якою була в задумі.

Людмила ГУБАЛЬ, Заслужений майстер народної творчості України

Кажуть, що професійні майстри пишуть круглий рік писанку. Але з мого досвіду – не у всі часи пишеться писанка. Перед Великоднем вона якось найкраще пишеться. Я пробувала скоріше, там після Нового Року зразу починати. Воно якось не так получається. Перед Великоднем писанки пишуться найкраще.

Великодній кошик пані Людмила прикрашає своїми писанками.  Обов’язково їх освячує та дарує рідним і близьким.