Подробиці

Архів від 16.03.2016

Михайло КОЛОДКО
скульптор
Ідеї є! І вони кожного разу, коли береш якусь книжку, чи якесь нове видання про Закарпаття, вони всі стараються щось нове викопати, щось нове сказати. Коли читаєш, то зразу думаєш, що це треба відзначити. Ідея самої форми, як це має бути зроблено, це моя задача як скульптора.
Ідей в голові цього скульптора чимало — бракує часу для їх втілення. Михайло Колодко ось вже понад шість років радує своїми роботами ужгородців та туристів міста. Колекція встановлених міні-скульптурок вже стала візитівкою Ужгорода.
Михайло КОЛОДКО
скульптор
У мене є конкретна людина, конкретний образ, конкретна людина, з конкретною прив’язкою до цього місця. З тою прив’язкою, що я митець звідси, його роблю, і я маю право його бачити так, як я його бачу. Ференц Ракоці повністю сформований в угорського народу, канонічно затверджений, так як в українців Шевченко. Я Шевченка і Ракоці бачу по-своєму, я їх роблю так, як я їх відчуваю. Але я не залишаю їх без того мужнього образу, який їм надали ті держави, образ героїв їм надали.
Михайло каже — важливо зібрати усі відомості, усі уявлення, усі образи створені вже суспільством, але передати їх по-своєму.
Михайло КОЛОДКО
скульптор
Треба почитати, поїздити, почути від інших людей їхні образи на цих людей, щоб не помилитися. Якщо соціум вже якось сприймає цю людину, то я це використаю, і як я сприймаю, і то, як колись сприймали раніше. Зроблю вже збірний образ, щоб різні люди, різні глядачі могли найти ті предмети, ті аксесуари, по яким впізнають цю людину.
Перша скульптурка Михайла Колодка з’явилася в Ужгороді наприкінці 2009 року в образі Святого Миколая, присвячена параду Миколайчиків, який вже на той час набув популярності. Цікаво, що розмір міні не був запланований, а вийшов таким за певних обставин.
Михайло КОЛОДКО
скульптор
Із-за браку коштів, і браку часу, тому невеликого розміру могла бути ця пам’ятка. Не йшлося про міні-скульптуру. З цього випливало, що розмір скульптури чи дошки мав би бути ось такого розміру: на скільки ми можемо розтопити на «Турбогазі» метал, щоб там залити, щоб воно не дало осадку, тому що з пустотілу не можна зробити скульптуру, там уже складність технології. Мене поставили в ці рамки. Ці рамки, можливо і народили частково цю мініатюру, яка зараз є символом Ужгорода.
Михайло КОЛОДКО
Скульптор
Михайло згадує – чув на свою адресу чимало критики — суспільство не хотіло приймати таку форму та місце і активно обговорювали майстра. Через це довго не з’являлися нові роботи автора, вони збиралися в майстерні і чекали свого часу.
Зараз же кожна нова представлена міні-скульптурка викликає інтерес і захоплення у перехожих. Одним із складових феномену міні-скульптури, автор вважає саме їх місце розташування.
Михайло КОЛОДКО
скульптор
Мало того, що мала скульптура із інтер’єру потрапила в середовище і на вулиці починає працювати якась маленька форма, яка би тут мала загубитися. Друге це те, що вона сидить на перилах, не має постаменту. Є тільки перила, які тут завжди були, і вона саджається на будь-якому місці. Цим я надихнувся від скульптора Мартона, який поставив одну фігуру на перилах набережної Дунаю. Скульптура називається «Маленька принцеса» — в натуральну величину вона сидить на перилах набережної. Я відчув ось цей дух скульптури, коли вона не на постаменті, а на випадковому місці сидить, як вона працює. Ці дві складові з’єдналися і утворилася ось ця маленька форма, мініатюра, як в Ужгороді зараз радує туристів.
Сам Михайло завжди цікавився історією Закарпаття. Але має і натхненника, який допомагає шукати цікавих постатей для створення нових образів.
Михайло КОЛОДКО
скульптор
Головний консультант і натхненних це є Федір Шандор, який постійно копається в історії та усіх цікавих фактах, розповідає мені їх безперервним потоком. Що з тих фактів зачепило мою уяву у якійсь формі цікавій, то починаю працювати над цим проектом.
Особливо звертають на себе увагу деталі в образах створених Михайлом Колодко. Автор не заперечує, що справді приділяє їм чимало часу.
Михайло КОЛОДКО
скульптор
Деталей є дуже багато, їх мало б бути ще більше — особливість литва не дає мені зобразити усі ті нюанси, які я б хотів, я пристосовуюся під якість. Вчився я на монументальній скульптурі, вона передбачає розміри більші натуральної величини і там деталей не так багато. Я взяв від монументального мистецтва засади і переніс їх в маленькі форми. Заставляю тепер на такому камерному рівні звучати ці всі маленькі форми, які я зображаю, звучати так, як звучить монументальний твір.
Скульптурки майстра для непідготовленого глядача, на них мають звернути увагу не спеціально, а випадково.
Михайло КОЛОДКО
скульптор
Люди мимо йдуть в банк, бачать якусь скульптурку, вона їх радує, люди не задумуються і йдуть далі — воно працює з глядачами, котрі непідготовані. Я десь взяв цю скульптуру, виніс її з галереї, і поставив там, де її ніхто не має, і не хоче, і не буде сприймати, але одна-дві людини зупиняться і в’їде, що ця скульптурка зв’язана з історією міста, то вийде дуже цікавий момент такий, соціальний.
Для туристів навіть розробили маршрут за яким вони можуть переглянути усі міні-скульптурки Ужгорода. Сьогодні їх є близько 20. Такий собі квест на 3 години. Проте скульптор каже — зрозуміти пам’ятки одразу, поспіхом, буде складно.
Михайло КОЛОДКО
скульптор
Роздивитися усі скульптурки, які є на сьогодні є в місті, і зрозуміти жоден турист не здатний. Тому що ці роботи зв’язує не 5 років, скільки вони творилися, а трошки більше. Знання пов’язані із нашим краєм і створили ці скульптури. Заглибитися в одну, дві, три він би міг протягом розповіді 15-ти хвилин його уваги, при умові, що ця тема його цікавить.
Кожне творіння для автора є особливим. Чимало ідей ще в голові, кілька з них вже майже готові до представлення. Автор захоплюється історією Закарпаття і запевняє — цікавих відомих постатей, які пов’язані із областю та захоплюючих фактів про наш край ще є багато, то ж попереду ще чимало міні-скульптурок від Михайла Колодка.