Подробиці

Мода на самотність: у світі дедалі більше людей зволікають із створенням сім’ї. 

Люди насолоджуються перевагами одинацтва, однак не відкидають самої ідеї про щасливу родину.

Третина європейців обирає жити наодинці із собою, і щороку кількість тих, хто не бажає ні з ким ділити власне життя, лиш зростає. Вже найближчим часом одноосібних домогосподарств може стати стільки ж, скільки й сімейних, а одинаки вже почали змінювати політику та економіку, — йдеться в сюжеті ТСН

Співак Кирило називає себе щасливою людиною: «Я з радістю витрачаю час свого життя на спілкування з близькими, знайомлюся з новими людьми, у мене багато друзів. Звичайно, паралельно є романтичні стосунки з дівчатами». Однак про них він говорити не любить – натомість подорожує, куховарить, має час на хобі. Забезпечує себе сам, живе із собакою, а самотності не відчуває: «Я дуже люблю життя. Потрібно жити для себе, тому що тільки тоді ти накопичиш той досвід, і тобі буде, що передати».

Одинаки, але не самотні – такий спосіб життя обирає кожен третій європеєць. Соціологи та психологи вже впевнено говорять про зміну суспільних цінностей. «Особистісний контроль, потяг до індивідуалізації, особистісного розвитку, самореалізації – цих цінностей досягти легше, якщо в тебе окрема житлова площа, ти самостійно себе фінансово забезпечуєш», — каже психолог Наталі Ломоносова. До цього людство йшло останнє півстоліття, а поштовхом стала так звана «жіноча революція» — відколи жінки отримали контроль над власним життям, сховатися за чоловіком перестало бути життєвою необхідністю. «Жінка взяла під свій контроль власну сексуальність і дітонародження. Вона вирішує, коли та скільки їй народжувати», — каже фахівець.

радиційна сім’я була потрібна для легшого виживання та зручніших умов зростання нащадків, але зараз такі аргументи вже відходять. За статистикою, у США 40% дітей народжені незаміжніми жінками. І вони почали впливати на політику – 23% голосів, які допомогли Бараку Обамі потрапити до Білого дому, віддали якраз одиначки. Одноосібний стиль життя змінює й економіку: більше не треба готувати — напівфабрикати та доставка їжі дозволяють навіть не виходити з дому. На ринку нерухомості з’являється все більше квартир на одну людину – приміром, у Стокгольмі таких помешкань уже більше половини. «Це вплив характеру місцевості на певний уклад життя», — вважає андролог Андрій Ситенко.

Саме клімат та брак сонця, на думку лікаря, роблять скандинавські країни лідерами за кількістю одинаків. Європейські дослідження свідчать: що південніше, то менше людей обирають самітництво. «Сім’я важлива, тому що людина по своїй фізіології – не одинак, їй необхідне суспільство», — нагадує андролог. Але зараз товариство легко знайти в соцмережах, а розвиток мобільних додатків дозволяє знайти компанію і сексуальних партнерів за кілька хвилин. Розвиток медицини і косметології подарували людям можливість продовжити молодість. «Бажання отримати якомога більше нових вражень, емоцій, якомога більше зв’язків – люди прагнуть різноманіття. Перше, ніж зустріти те саме справжнє кохання, з котрим створювати і зростати нащадків», — пояснює Ломоносова.

ож панікувати з приводу занепаду суспільства психолог не радить. Навпаки – люди, які беруть під контроль свої життя, мають більше шансів створити здорові сім’ї. Адже від самої такої ідеї ті, хто живуть соло, не відмовляються. Хоча й вікових обмежень для себе вже, як правило, не встановлюють.