Подробиці

Угода про асоціацію з Європейським Союзом відкрила нові можливості експорту для України. Зона вільної торгівлі формується положеннями четвертого розділу цього документу. Українські вироби вийшли на ринок країн ЄС. Мінеральні води Закарпаття – одні з них.

Олексій АЛЄЙНІКОВ, начальник митного посту «Ужгород-центральний» Закарпатської митниці ДФС

За 2018-й рік сума, тобто тонаж експорту становить 320 – це мінеральна вода. Угорщина, Словаччина, Румунія – це основні країни, в які експортується продукція.

Усі товари, які експортуються на митну територію ЄС обов’язково повинні відповідати вимогам Європейського Союзу, спрямованим на забезпечення захисту споживачів. Це мають бути екологічно чисті продукти, без небезпечних хімікатів і забруднювачів. Для експорту в рамках режиму вільної торгівлі необхідно отримати відповідні сертифікати та маркування. Окрім того, кожна партія товару підлягає перевірці на пункті пропуску з ЄС.

Мінеральним краєм на Закарпатті вважають Свалявщину. Тут діє шість заводів. Однак повноцінно працювати не тільки для внутрішнього застосування, але й на експорт поки не вдається. Води мають лікувальні властивості. В Європейському Союзі їх продають не в магазинах, а тільки – в аптеках і вживають за рецептом лікаря. Якщо вміст мінералів більше 1 грама на літр, за українськими нормами така вода вважається столово-лікувальною або лікувальною. Для оформлення експорту її в ЄС потрібно пройти процедуру реєстрації її як лікарського засобу.

Іван ДРОГОБЕЦЬКИЙ, голова Полянської ОТГ

На сьогоднішній день ця кількість води, яка продається за кордон дуже мала. Тому що є певні технічні проблеми. Це з міжнародними стандартами, які не зовсім підходять до наших стандартів. І тому зараз заводи займаються цим питанням. Щоб відрегулювати дані ДСТУ, ТУ. Щоб привести їх до рівня європейських. І думаю, що наші води будуть успішно продаватися за кордоном.

У 2016-му році на ринку з’явилася нова продукція мінеральної води із Ужгородщини. З артезіанської свердловини вона виходить на поверхню під природним тиском, що забезпечує збереження її природної структури. Підприємство одразу почало орієнтуватися на експорт. Отримало усі необхідні сертифікати та відповідає вимогам Європейського Союзу.

Дмитро ТОДОСІЄНКО, керівник ТОВ «А.М.В. – Карпати»

Ми працюємо з компанією Словаччини, Угорщини, Чехії. Відправляємо продукцію на Німеччину. Робимо продукцію для США і Канади. Для того, щоб експортувати воду без всяких проблем і без додаткової сертифікації на території Європейського Союзу, ми провели процедуру в рамках європейського законодавства про включення нашого родовища в реєстр натуральних мінеральних вод ЄС. Ми звернулися до сертифікованої лабораторії Угорщини. Спеціалісти цієї лабораторії протягом року вивчали наше родовище, властивості нашої води. Дали свій висновок, на основі якого наша вода була визнана натуральною мінеральною водою, яка повністю відповідає критеріям європейського законодавства. На сьогоднішній день приблизно 30% продукції реалізується на території України. Інша продукція нами відправляється на експорт.

Збереження, розумне і раціональне використання природних ресурсів, підвищення економічної та екологічної ефективності, інтеграції природоохоронних політик, а також більшої продуктивності у результаті застосування сучасних технологій – передбачене главою 6 економічної складової Угоди про Асоціацію між Україною та ЄС. Тому, закарпатські підприємства хоч і намагаються відповідати світовим стандартам якості та бути присутніми на європейському ринку, збалансовано видобувають мінеральну воду і дбають про довкілля.

Даний матеріал був підготовлений в рамках проекту "Просування реформ в регіони" за сприяння Європейського Союзу (http://ec.europa.eu/europeaid). Зміст відеопублікації є виключною відповідальністю відеопорталу Uzhinform і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу.