Подробиці

Контрабанда, або точніше – порушення митних правил на Закарпатті — це річ, яка у місцевих ЗМІ згадується мало не щодня. Наша область межує одразу з 4-ма країнами ЄС, і різниця цінової політики цих країн дозволяє заробляти не тільки чесним бізнесменам, а й контрабандистам.

На Закарпатті порушувати митні правила здебільшого намагаються перетинаючи митні пункти пропуску. Найпопулярнішим порушенням в області – є нелегальне вивезення цигарок. Так, приховані товари намагаються спочатку провести через пункти пропуску, аби потім передати зацікавленим особам, що займаються їх дистрибуцією. Дехто продає їх самостійно, адже вартість такого безакцизного товару, зазвичай, значно нижча, ніж у місцевих магазинах, і порушникам цього достатньо, аби отримувати чималий прибуток.

Найбільше від тютюнової контрабанди страждають країни ЄС. За даними Європейського бюро  боротьби із шахрайством, втрати Європейського союзу щороку оцінюються в 10 мільярдів євро.

Андрій СКІПАЛЬСЬКИЙ

голова правління ГО «Життя»

Ми розуміємо, що Україна є, за даними міжнародних організацій, одним із найбільших контрабандистів і постачальників сигарет на Європейський ринок. От в мене є звіт KPMG. Ми, приблизно, у 2016 році, нелегально доправили 6 мільярдів штук. По нашим підрахунком – їх ще більше. Тобто, вивозяться на ринок ЄС. Втрати ЄС від незаконної торгівлі оцінюються у 10 мільярдів щороку. Тому, якщо ви запитаєте будь-якого функціонера, який пов’язаний з цим питанням у Європейській комісії, то це величезна проблема для них.

Адміністративна відповідальність, а також відносно невеликі штрафи, охочих до нелегального цигаркового перевезення не відлякує. Тож, про поширеність цього виду порушення на кордонах між Україною та країнами ЄС заявляють як Закарпатські митники, так і прикордонники. Лише цього року половина виявлених закарпатськими стражами кордону порушень митних правил стосувалася безакцизних цигарок.

 Сергій УРЕТІЙ

заступник начальника управління протидії митним правопорушенням та міжнародної взаємодії Закарпатської митниці ДФС

Що стосується боротьби з митними правопорушеннями Закарпатської митниці ДФС протягом 2018-го року: запроваджено 3000 справ про порушення митних правил. Це стосується як переміщення в напрямку в’їзд/імпорт, виїзд/експорт. Загальна вартість предметів порушень митних правил становить близько 30 млн гривень. З цієї кількості справ, звичайно що через кордон різні порушення відбуваються. Як з фізичним приховуванням товару, так і без фізичного приховування шляхом незаявлення достовірних відомостей про той чи інший товар, і тому подібне. Основна категорія товару, який є предметом порушення митних правил, і виступає у 83-х випадках, це є тютюнові вироби. Таких справ зафіксовано запроваджено 84. Загальна вартість реально вилучених тютюнових виробів які намагалися незаконно перемістити сягає понад 15 млн гривень.

Винахідливість порушників митних правил – невід’ємний козир у цій справі. До прикладу, проходячи митні пости, цигарки примудряються ховати у найрізноманітніших місцях автомобіля. Газові балони, запасні колеса, навіть обшивка автомобіля.

Хоч більшість контрабандних цигарок припадає на митні пости, не гребують порушники і зеленим кордоном. Та і методи там еволюціонують поряд з технологічним прогресом.

До прикладу на кордоні з Румунією та Угорщиною, часом, вдається виявляти порушників кордону у водолазному спорядженні. А на території, підконтрольній Чопському прикордонному загону, фіксували спроби перевести цигарки через кордон на коптерах, які фактично пролітають над камерами спостереження на прикордонних смугах.

 Олександр БЕРНИК

перший заступник начальника Чопського прикордонного загону

З’явився зараз новий спосіб переміщення це за допомогою квадрокоптерів. Тобто переміщення цигарок на ділянці Чопського загону, шляхом переносу через державний кордон — така протиправна діяльність неактуальна. У зв’язку з тим, що майже по всій рівнинній ділянці загону встановлені камери, датчики руху зі Словацької сторони. Тобто перейти просто непоміченим державний кордон дещо проблематично. Використати квадрокоптер – так, це вже інше питання. Тому що він на деякій висоті. І камери та датчики руху його не помічають.

Про те, що боротьба з порушенням митних правил на Закарпатських митних постах ведеться щоденно, свідчать регулярні публікації у місцевих ЗМІ та звітах митниці. Однак, у медіа сусідніх країн теж часом заявляють про виявлений нелегальний товар, який українська сторона пропустила. У Закарпатській митниці ДФС заявили: причина – краще технологічне оснащення у митних пунктах пропуску сусідніх країн.

 Сергій УРЕТІЙ

заступник начальника управління протидії митним правопорушенням та міжнародної взаємодії Закарпатської митниці ДФС

У 99 випадках виявлення цигарок нашими колегами виявляється за рахунок використання скануючої системи. Якщо це стосується вантажного транспортного засобу. Якщо це стосується легкового транспортного засобу чи мікроавтобуса – то за рахунок використання портативного скануючого інструмента. 95 відсотків виявлення на тій стороні – це наші колеги виявляють за рахунок того що вони оснащені. Що в них є можливість. Ви прекрасно знаєте, що в нас на жодному пункті пропуску немає скануючого пристрою. І ми дуже сподіваємось що з тих 10-ти сканерів нам дістанеться хоча б 2. Тому, що рух, кількість транспортних засобів на наших ПП вимагає щоб були такі пристрої та системи. І зараз це питання дуже актуальне. Десь от-от вже оголошено, що ці скануючі системи будуть закуплені. Тому це буде дуже серйозним інструментом у боротьбі з порушенням митних правил.

У зв’язку з технологічним прогресом методів порушення митних правил на Закарпатті, потреба у оновленні обладнання є і у прикордонників Чопського загону.

 Олександр БЕРНИК

перший заступник начальника Чопського прикордонного загону

Звичайно хотілося б мати відповідні системи оптико-електронного спостереження. Як наприклад у наших колег прикордонної поліції Словаччини та Угорщини. Процес триває і постійно керівництво державної прикордонної служби і регіонального управління вишукує можливості для закупівлі технічних засобів і передачі їх у підрозділи охорони кордону.

Однак, найефективніше боротьба з незаконним вивезенням цигарок до країн ЄС може вестися у кабінетах Адміністрації Президента, уряду та в Парламенті. Як виявилося, усіх необхідних кроків для її оперативного подолання Україна не вжила. До прикладу, у нашій державі так і не ратифікували протокол про ліквідацію незаконної торгівлі тютюновими виробами.

Метою протоколу є ліквідація всіх форм незаконної торгівлі цигарками. Зокрема, контроль всього ланцюжка постачання тютюнових виробів. Від виробництва, і до кінцевого споживача. Однак, попри підтримку Уряду, протокол згорнули на етапі погодження в Адміністрації Президента.

Андрій СКІПАЛЬСЬКИЙ

голова правління ГО «Життя»

Офіційною причиною є, що не готові зміни до законодавства. Ніби протокол, передбачає зміни до законодавства, які мають впроваджуватися одночасно з ратифікацією. Ну, і тут фахівці сперечаються. Бо якщо, ми б впроваджували зміни одночасно, то жодна конвенція в Україні не була б ратифікована. Та ж конвенція по боротьбі з тютюном була ратифікована у 2006-му році і до сих пір Україна впроваджує і змінює законодавство відповідно цій конвенції. Міністерство і Уряд стоять на одній позиції. А Адміністрація стоїть на іншій позиції.

Попри це, окремі заходи щодо боротьби із нелегальним експортом цигарок, а також із нездоровим способом життя, було вжито рік тому. Верховна Рада вперше за всю історію, передбачила поступове зростання цін на цигарки одразу на сім років вперед. До 2025 року ціни на сигарети в Україні повинні зрости до аналогічної мінімальної вартості у ЄС. А це близько 100 гривень за упаковку. За таких умов, порушення митних правил при перевезенні цигарок втратить сенс. Адже позбавить порушників прибутку у цій справі. Однак, до того моменту, підстав для остаточного подолання нелегального експорту цигарок у ЄС, поки, немає.

 

 

 

Даний матеріал був підготовлений в рамках проекту "Просування реформ в регіони" за сприяння Європейського Союзу (http://ec.europa.eu/europeaid). Зміст відеопублікації є виключною відповідальністю відеопорталу Uzhinform і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу.