Подробиці

Краса Карпатських полонин, користь лікарських рослин та збереження автентичності сільських територій… У рамках Угоди про Асоціацію між Україною та Європейським союзом главою 6 передбачене співробітництво з питань навколишнього природного середовища. Зокрема, ідеться про збереження, розумне і раціональне використання природних ресурсів, підвищення економічної та екологічної ефективності, інтеграції природоохоронних політик, а також більшої продуктивності у результаті застосування сучасних технологій.

Так, у Полянській ОТГ на Закарпатті розпочинають реалізацію на своїй території великого проекту зі створення екопоселення та екологічного виробництва біодобавок на базі карпатських трав. Ідеться, окрім іншого, і про міжнародну наукову співпрацю. Як зазначають біологи, при створенні та реалізації амбітного проекту необхідно врахувати питання охорони природи, в тому числі збереження та захисту біологічного та ландшафтного різноманіття (еко-мережі).

Василь САБАДОШ

доцент кафедри ботаніки Ужгородського національного університету

Ресурсний потенціал лікарських рослин нашої області великий. Краще говорити про використання рослинних природних ресурсів. Він нині використовується дуже незначною мірою. І це, з одного боку, недовикористання ресурсу місцевого. Але з іншого боку, хижацьке використання цього ресурсу може призвести до його знищення. З іншого боку карпатські трави можна використовувати розумно і мати економічний ефект для громади області. Але організація цієї роботи потребує серйозного підходу. Якщо відповідально поставитися до об’єкту, то він протягом тривалого проміжку часу буде здатен приносити продукцію. Тим організаціям і людям, які хочуть займатися заготівлею карпатських трав, власне, обов’язково треба пам’ятати, що ця діяльність регламентується певними законодавчими документами, певними нормами. Відповідно, запровадженню такої діяльності має передувати ґрунтовна підготовка із залученням фахівців.

Полянська об’єднана територіальна громада створена близько 2 років тому із населених пунктів сільських рад – Полянської, Плосківської та Родниківської. Це – оздоровчо-туристична місцина Закарпаття, тутешні мінеральні води та санаторно-курортні зони відомі далеко за межами області. Завдяки децентралізації громада отримала бюджет на рік у понад 40 млн грн. І має змогу реалізовувати амбітні проекти.

У с. Роднікова Гута на 31 гектарі полонини Віжень (висота 1165 м над рівнем моря) і планують звести майбутнє екопоселення. Дістатися нагору, наразі, можна складними гірськими стежками. На тутешніх схилах ростуть унікальні лікарські рослини, колись територія оброблялася.

Петро ЛІЗАНЕЦЬ

начальник відділу туризму та зовнішніх зв’язків Полянської ОТГ

У минулі часи це поле оброблялося, тут були сінокоси. Потім пішов період розпаду колгоспів, і тут проросло усе зарослями. Ця полонина багата на різні рослини, кожна із них має лікарські властивості, буде корисне. Має велику перспективу це екопоселення.

Екопоселення буде зведене як своєрідний технологічний парк, стержнем якого буде біологічна фабрика та лабораторія для біологічних досліджень. Амбітний проект поселення  був представлений на Форумі екологічних ініціатив, уже проведені підготовчі роботи, наразі документи знаходяться у Академії наук у Києві.

Іван ДРОГОБЕЦЬКИЙ

голова Полянської ОТГ

Ми провели геодезичні роботи: зроблена геодезія поля і геодезія для будівництва дороги. Зробили і передпроект: дорога запланована так, що сюди буде приїздити легковий автомобіль. Не буде різких підйомів – а серпантини. Визначено і місця, де будувати не можна, адже тут є унікальні трави, а які місця можна використати для будівництва, на яких нема трави і це не нашкодить природі. 10 жовтня в Одесі буде завершальний етап попередніх слухань щодо початку будівництва та фінансування і тому подібне.

Олександра АРТЮХІНА

журналіст

Ось тут, на цих полонинах урочища Віжень, постане майбутнє екопоселення. До створення технологічного парку долучаються провідні науковці України та Європи. Техніку та новітню апаратуру допоможе забезпечити Пекінський університет.

Перемовини про всебічну співпрацю ведуться із китайськими колегами, які є одними із флагманів у сучасній фармації. Полянська ОТГ у проекті виступає співзасновником. Співробітництво у сфері науки та технологій прописане також у главі 9 Угоди про Асоціацію. У цій закарпатській громаді враховують шляхи взаємного обміну інформацією щодо науково-технічної політики, а така співпраця має допомогти Україні у підтримці реформ та реорганізації своєї системи управління наукою і науково-дослідними установами (включаючи розвиток наших можливостей у галузі досліджень і технологічного розвитку). Усе — із метою підтримки розвитку конкурентоспроможної економіки і суспільства знань.

Іван ДРОГОБЕЦЬКИЙ

голова Полянської ОТГ

Ми уже підписали договір про співпрацю з університетами: Дебреценським, Кошицьким та УжНУ, а також із Національною академією наук України. Іде мова про будівництво на даній земельній ділянці біологічної фабрики, готелів, теплиць тощо. Усе буде тут на місці добуватися: світло, вода, вітер – використовуватимуться природні ресурси. Воду заберем із криниці. А очисні споруди будуть найсучасніші побудовані. Бо ми говоримо про цей об’єкт як ЕКО: поселення. Абсолютно жодних шкідливих викидів ні в атмосферу, ні у ґрунт.

На території екопоселення розмістяться рибна ферма, вівчарня, екокотеджі тощо. Найголовнішим же стане технологічний парк із виробництвом харчових біодобавок. На думку керівництва ОТГ та науковців, втілення такого проекту дасть громаді можливості для екотуризму, сприятиме створенню умов для інвестицій, а також створить чимало робочих місць, що є актуальним для гірської місцевості. Сприяння розвиткові сільських територій враховане в економічному компоненті Угоди про Асоціацію з ЄС (глава 17). Зокрема, передбачається сприяння розвиткові сучасних та сталих методів, із повагою до навколишнього середовища, включно із поширенням використання органічних методів виробництва і біотехнологій, зокрема шляхом впровадження передового європейського досвіду.

Іван ДРОГОБЕЦЬКИЙ

голова Полянської ОТГ

Це буде виготовлення біологічних добавок, які ростуть саме на цій горі. Ці трави не можна пересадити, ні штучно виростити, цим травам для росту необхідні певні кліматичні умови, мікроклімат. Тут є трави, які виліковують 70 і більше хвороб. Лабораторія потрібна тому, щоб взяти усе корисне. Вони будуть розщеплюватися на молекулярному рівні.  

Василь ЗВАРИЧ

заступник голови Полянської ОТГ

Звичайно, тут потрібні спеціалісти високого класу. Які розуміються у ботаніці, знають у який час потрібно збирати ту чи іншу рослину, чи це має бути корінь чи це має бути квітка. Це клопітка робота, яка потребує спеціалістів. Звичайно, тут вони будуть і жити, бо це буде цілісний комплекс, який має працювати круглий рік. Тут також багато буде і роботи такої, поки проект буде неготовий: і під’їзні дороги, і охорона. І залучатимуться до неї жителі Роднікової гути.

За найскромнішими підрахунками, якщо всі плани створення екопоселення вдасться втілити в життя, це дасть громаді близько 500 робочих місць. Тільки на одній теплиці працюватиме до 70 людей. Попередній кошторис зведення оцінюють у близько 30 млн євро, залучатимуть кошти іноземних інвесторів, зокрема Словаччини та Угорщини. Найпозитивніша часова перспектива відкриття – найближчі 5 років. Уже застосовують політику якості продукції в області стандартизації, вимог до виробництва і схем якості, які є важливими у рамках багатостронньої співпраці із ЄС. Оскільки виготовлятиметься продукція з високою доданою вартістю, це дасть змогу надати хорошу заробітну плату, а надходження від ПДФО залишатимуться у бюджеті громади.

Даний матеріал був підготовлений в рамках проекту "Просування реформ в регіони" за сприяння Європейського Союзу (http://ec.europa.eu/europeaid). Зміст відеопублікації є виключною відповідальністю відеопорталу Uzhinform і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу.