Подробиці

Василь Станкович – відомий рапірист, капітан збірної СРСР з фехтування, тренер збірних команд України, Угорщини та Індонезії, протягом останніх десятиліть жив та працював у США. Та щороку приїжджав на рідне Закарпаття. Цього ж разу пан Василь збирається повернутися у наш край.

Василь СТАНКОВИЧ, відомий закарпатський фехтувальник

Це внутрішнє щось, починає трясти. Не знаю, чим це викликане. Це такий двоякий трепіт. По-перше, я не знаю, чи не спитають мене: «Чого я сюди пруся?». По-друге, я не знаю порядків. Останній раз не пустили мене, бо йшов на угорській машині, а страховка оформлена на сусіда. І всьо – от ворот поворот.

Зараз Василь Станкович живе на Мукачівщині. Природня непосидючість та спортивний інтерес до подорожей щоразу спонукають до зміни локацій. Нарешті один із найвідоміших спортсменів Закарпаття приїхав і до Ужгорода, де у родинній атмосфері зустрівся із закарпатським відділенням НОКу та крайовими фехтувальниками.

Василь СТАНКОВИЧ, відомий закарпатський фехтувальник

По поводу того, чтобы я где-то работал – нет, у меня рабочего стажа очень много. Я с пеленок работаю – 55 лет рабочего стажа, работать не хочу. Но с удовольствием буду приходить к вам на тренировки, на соревнования. Если я буду здесь, ведь у меня дочка осталась в Америке, и я могу сесть на самолет и улететь туда. У меня, как только сезон охотничий заканчивается, так все – интерес в жизни потерян. На что-то долгое я не рассчитываю и не обещаю, не планирую ничего.

Уродженець іршавщини, п’ятиразовий чемпіон світу з фехтування та віце-чемпіон двох Олімпіад у командній першості Василь Станкович мав серйозні наміри стати футболістом. Однак, у львівського інституту фізкультури, високого закарпатського хлопчину помітив тодішній наставник «мушкетерів» Вадим Андрієвський та зарахував на кафедру фехтування.

Василь СТАНКОВИЧ, відомий закарпатський фехтувальник

Запросто, одни словом: «ти на футбол не проходиш», давай на фехтование, у тебя все оценки хороши. О футболу по специальности была тройка, а на фехтовании мне заочно поставили пятерку и балов хватило на двух человек. Потом же еще я три года я играл за сборную института в футбол, куда меня не приняли. Футбол – это вообще моя больная тема. Я в него играл до позавчера, а может завтра опять начну.

Учасник трьох Олімпіад, зізнається: найяскравіше пам’ятає саме першу. А крім спортивної умілості, просто необхідний фарт та удача.

Василь СТАНКОВИЧ, відомий закарпатський фехтувальник

Олімпійські ігри – це завжди сюрпризи. Крім того, що маєш бути сильним, тебе має супроводжувати ще і удача, спортивне щастя чи везіння – як хочете назвіть. Суддя помилився: у твою користь – браво, не у твою – погано. Перша Олімпіада пам’ятається дуже добре, бо вона була перша. Другі – то вже поточно йшли, ще три – то вже так було. А перша найбільш запам’яталась, досі пам’ятаю як нас голубки обкакали на відкритті ігор.

Василь Станкович про примудрості фехтування говорить просто: крім досконалого володіння клинком, тут потрібно ще і майстерно володіти собою – своїми емоціями. А ще не забувати про почуття гумору.

Василь СТАНКОВИЧ, відомий закарпатський фехтувальник

Фіглі? У фехтуванні? Та саме фехтування – уже фігля. Комедійні випадки були. Кубок Європи у Франції пригадую. Після другого туру відбіркових змагань (тоді була трошки інша система: 6 чоловік –3 — вихід, 6 чоловік – 3 – вихід. Так до кінця), у другому колі порахували уколи – я вибув зі змагань. Я перевдягнувся, вдягнув галстук, все-таки Париж. Вийшов геть, а мене по мікрофону викликають на доріжку. Суддя помилився, результат неточно записав. Бігом назад перевдягнувся. Я коли прибіг, у мене уже хвилина залишалась, я виграв змагання.

Про перспективи фехтування на Закарпатті Василь Станкович каже: тут є все для того, аби виховувати Чемпіонів. Цей вид спорту в Україні називає одним із найживучіших, а на пропозицію стати почесним очільником закарпатської федерації фехтування – віджартовується:

Василь СТАНКОВИЧ, відомий закарпатський фехтувальник

По четным буду, а по нечетным нет. А яка ще область може похвалитися олімпійцями-фехтувальниками? Львів, Харків, Дніпро, Київ. Ну, ще Миколаїв у шаблістів. А їх скільки є? У закарпатської школи фехтування є перспективи, з такими тренерами, з таким задором. Як би його не топили фехтування – воно виживе, такий авторитет має тут, що виживе. А в плані політичному – ситуація нестабільна, і розраховувати на керівників не треба.

У Василя Станковича є єдиний рецепт молодості та збереження позитивного погляду на життя: дивитися на речі із «фіглями»…

Василь СТАНКОВИЧ, відомий закарпатський фехтувальник

Я знаю одну хорошу вправу (ні) – коли пропонують їсти…

 

  • Мартынова Наталия

    Хорошие сюжеты у Вас… Если честно только вас и могу смотреть! Но непонятно почему нет у вас ремарки кто журналист и оператор (авторы)? Узнаем по голосу, но может нужно ремарку?