Подробиці

Підписавши угоду про асоціацію з ЄС, Україна чітко задекларувала готовність виконувати міжнародні зобов‘язання, слідувати міжнародним правилам та стандартам. З іншого боку цей крок для України — шанс покращити економічний клімат в державі та удосконалити ряд інфраструктурних об‘єктів. З часу підписання угоди в Україні значно зросла кількість перевізників, що здійснюють міжнародні перевезення. Наразі майже 40 тисяч українських  вантажівок виконує такі перевезення. Аби отримати всі необхідні дозволи та конкурувати з міжнародними колегами, вони змушені дотримуватися всіх євро вимог та постійно оновлювати автопарк.

Микола  СУГАНИЧ,  представник Асоціації міжнародних перевізників України на Закарпатті

На сьогодні Закарпатські перевізники найкраще в Україні оновлюють свій автопарк. На сьогодні майже всі автомобілі мають екологічні стандарти ЄВРО5, ЄВРО 6 навіть, ми сьогодні серйозно конкуруємо і з іноземними перевізниками. А це величезні вкладення, люди лізинги оформляють. Люди всіма способами вкладають свої кошти аби здійснювати ці перевезення.

Наразі лідером за кількістю міжнародних перевізників є Київщина, далі — Закарпаття. Тут є понад 3000 фур, які регулярно курсують в країни ЄС, доставляючи вантажі. Ця галузь забезпечує робочими місцями не тільки водіїв, адже кожне авто утримує щонайменше 5 фахівців. І, відповідно, цей ринок забезпечує ще й чимало робочих місць для України.

Микола  СУГАНИЧ,  представник Асоціації міжнародних перевізників України на Закарпатті

Автомобіль обслуговують і майстерські по ремонту, і заправочні станції, це технічний сервіс, це механік, це бухгалтерія, це контроль за режимом роботи. Ця галузь потребує особливої уваги. Сьогодні автомобільним транспортом перевозиться значно більше товарів у Європу ніж залізницею.

Проте, є чимала проблема, з якою часто зіштовхуються перевізники — черги на кордонах. На міжнародних пунктах пропуску вони виникають доволі часто. Через такі труднощі, які зовсім не залежать від водіїв і підприємців, перевізники несуть чималих збитків

Юрій, водій фури

Товар в мене не псується, але закінчується термін доставки завтра, а далі будуть проблеми за прострочений трмін доставки. Хто мені його буде продовжувати? 8500 штраф за перші сутки простроченої доставки.

В асоціації перевізників пояснюють: ЄС захищає своїх перевізників, тому для українських підприємців видають лише певну кількість дозволів на перевезення. До того ж, вводять певні обмеження. Одне з останніх ввела Польща – обмежили норми на ввезення пального фурами, всього до 600 літрів. Натомість в Словаччини та Угорщини цей ліміт вдвічі вищий, тому перевізники з Львівщини часто обирають закарпатські пункти пропуску, що теж збільшує навантаження на тутешні КПП. Загалом в області діє три вантажні автомобільні пропуски, через які в рік переміщується близько півмільйона вантажівок.

Микола ЯСЕВИЧ

заступник начальника закарпатської митниці ДФС

Довжелезні черги виникають з різних причин і така ситуація об’єктивно відбувається не тільки в пунктах пропуску України. Таке можна спостерігати по всій Європі. Чому? Бо є певна ритмічність руху транспортних засобів. Якщо взяти взагалі транспортні вантажні перевезенняч, то по Європі вони не можуть рухатися у вихідні дні. Тому у вихідні дні вони наближаються до пунктів пропуску з української сторони, аби зайняти чергу і вже так очікують в’їзду на територію України, відповідно за п’ятницю-суботу-неділю черга накопичується так чи інакше, якщо нормальна робота, то у вівторок до обіду ця черга вже зникає. Сезонно виникають проблеми і з дозволами, коли Польща чи Угорщина не надає дозволи, тоді в нас збільшується потік на пункт пропуску на Вишнє Немецьке, тоді в нас там можуть накопичуватися близько 470 ТЗ. В загальному ми рахували, що черги можуть бути від 80 ТЗ, це десь 1,5 км,  до 4,7 кілометри. Це в нас була максимальна черга.

Аби уникнути подібних ситуацій та покращити інфраструктуру, — зокрема вантажні коридори в ЄС, — на Закарпатті вже кілька років активно працюють над розвитком транскордонної інфраструктури. Зокрема збільшення пунктів пропуску. Після спеціального моніторингу фахівці зазначили: на Закарпатті  може бути ще 18 ПП, проте перспективні, які вже визначені міжнародними угодами або рішенням кабміну, — не всі. Серед вантажних їх є три.

Микола  ЯСЕВИЧ

заступник начальника закарпатської митниці ДФС

На кордоні з Угорщиною може бути такий потужний пункт пропуску Дийда-Берегдрац, ще такий пункт може бути на кордоні з Румунією Біла Церква-Сігет, і по словацькому напрямку має бути такий пункт, що також визначений угодою ще в 2007 році – це Соломоново-Черна. Це дозволить фактично вдвічі збільшити пропускну здатність вантажного напрямку.

 Перевізники наголошують: будівництво нових пунктів пропуску повноцінно проблему не вирішить, тут потрібно вирішувати питання на рівні перших осіб країни, — важлива правильна міжнародна політика.

АНАТОЛІЙ  ПАРФЕНЮК, генеральний директор  ТОВ «Транспортна експедиційна команія»

Це можна вирішити тільки на державному рівні і не тільки на рівні міністерства інфраструктури. Всяка зустріч на міждержавні зв’язки там мали б ці питання ставитись. Про це треба говорити на рівні президента, прем’єра, а вже як це втілювати має знати міністерство. Бо інтенсивність перевезень збільшилася Україна-Європа і навпаки, збільшилася кількість автотранспортних засобів, але зменшилася кількість дозволів.

Перевізники додають: вони й далі готові працювати в Україні та розвивати економіку. Проте такі фактори ускладнюють повноцінну роботу, тому сподіваються на поступ країн-сусідок. Для України ж робота міжнародних перевізників вкрай важлива, перш за все, через їхній вклад в економіку, а відповідно й в розвиток і розбудову інфраструктури.

Даний матеріал був підготовлений в рамках проекту "Просування реформ в регіони" за сприяння Європейського Союзу (http://ec.europa.eu/europeaid). Зміст відеопублікації є виключною відповідальністю відеопорталу Uzhinform і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу.