Подробиці

З 1 січня 2018 року відбулося планове зниження ставок ввізного мита на автомобілі походженням з країн Євросоюзу. Це передбачено Угодою про асоціацію. Згідно документу, ставки ввізного мита на ряд товарів походженням з країн ЄС поступово знижуються в середньому на 1%.

Ставки ввізного мита залежать від типу двигуна та його об’єму. Окрім мита, при розмитненні авто нараховується акциз та ПДВ.

Згідно з угодою про зону вільної торгівлі України та ЄС, ставки повинні повністю «обнулитися» після закінчення 7-річного перехідного періоду. Виключенням є машини з об’ємом двигуна понад 1000 см3, але не більше 1500 см3 – на ці авто перехідний період встановлений на рівні 10 років.

Микола ЯСЕВИЧ, заступник начальника Закарпатської митниці ДФС

Це так званий перехідний період. По різним позиціям транспортних засобів, наприклад, по легковим автомобілям таких кодів є з десяток. Вказується базова ставка мита 12%. І кожного року пропорційно зменшується ця митна ставка. Якщо, наприклад, беремо 12% мита і 7 років перехідний період, то кожного року на 1,4% зменшується ця ставка. Але є невелике «але». Ці пільги застосовуються за наявності документа, який підтверджує походження товару. Може бути сертифікат Євро1 (видається митними органами ЄС) або підтвердження схваленого експортера. 

Наприкінці листопада 2018-го Президент підписав закони 8487 та 8488, які передбачають зменшення вартості розмитнення в Україні автомобілів на іноземній реєстрації, а також штрафи за порушення терміну перебування авто в режимі транзиту.

Так, за пільговий період на Закарпатті розмитнили майже 16 тисяч автомобілів. За словами митників, кожне третє авто з іноземною реєстрацією пройшло процедуру розмитнення. Область поповнила держбюджет на майже мільярд гривень. Ці кошти будуть направлені до Пенсійного фонду України і спрямовані на соціальні виплати. Режим так званого «звичайного розмитнення» триватиме до 24 травня. Далі на тих, хто проігнорував цю процедуру, очікують чималі штрафи.

Станіслав БАЛУЄВ, керівник Закарпатської митниці ДФС

Того ажіотажу, тої напруги яку очікували немає. Багато людей казали, що буде багато не довільних, такого немає. Ритмічно ми відпрацювали з брокерами. Вони теж працювали в наднавантаження, працювали по ночам, робили всі ці митні декларації, всі необхідні документи. Митниця теж в останні дні продовжила свою роботу до 24 години. Спершу ми оформляли 4 постами, потім постів стало 7.

Микола ЯСЕВИЧ, заступник начальника Закарпатської митниці ДФС

Після 23 травня набувають чинності норми згідно яких повноваження мають і органи поліції, які можуть перевіряти правомірність керування цим транспортним засобом, і набувають чинності три норми митного кодексу згідно з яким будуть діяти нові розміри штрафів. Штраф сягає від 170 грн (коли прострочив один день) до 170 тисяч гривень, якщо це понад 30 днів перебування на території України з конфіскацією транспортного засобу.

Але не розмитненням єдиним. За повідомленням асоціації «Укравтопром», виробництво транспортних засобів в Україні в січні 2019-го зросло на 56,7% порівняно з тим самим місяцем 2018-го. Ідеться про 893 одиниці техніки. Як зазначають експерти, в основному ця динаміка сформована за рахунок складання легкових автомобілів заводом «Єврокар».

Так, зазначене підприємство збільшило обсяги на 73% — до 828 авто, поліпшивши показник випуску проти грудня 2018 року у 4,2 рази. На сьогодні підприємство є єдиним в Україні, де триває випуск легкових автомобілів.

Олена ЧЕПІЖКО, керівниця напрямку зовнішніх зв’язків групи «Єврокар»

«Єврокар» сплатив за останній рік до бюджету та бюджетів усіх рівнів більше 60 млн грн податків. Для нас дуже важливо, аби законодавство не просто приймалося, але і виконувалося. Тому ми як промислове підприємство, у яке проінвестовано більше 250 млн доларів, ми налаштовані на розвиток. Потрібні певні регуляторні зміни. Не тільки для бувших у використанні автомобілів, але і щодо загальної підтримки автомобільної галузі України. Маю на увазі як офіційних виробників, так і експортерів, дилерів, які по-білому працюють в Україні, сплачуючи усі податки, та створюючи робочі місця (до прикладу, працевлаштовучи 35 тис людей). Україна могла б стати гарним виробничим майданчиком, певним автомобільним кластором, на кшталт Словаччини чи Угорщини, і намагатися експортувати уже автомобілі, а не робочу силу, як це є зараз.

Тож, на думку експертів, виробництво автомобілів у нашій країні також ще можна реанімувати, якщо на державному рівні регулювати не тільки ринок ввезених із ЄС авто, а й прийняти комплексну програму підтримки і стимулювання автомобільної промисловості безпосередньо в Україні. Тим більше, цьому якнайкраще сприяє Угода про асоціацію, зокрема у Главі 10 Розділу V — «Політика у сфері промисловості та підприємництва».

Даний матеріал був підготовлений в рамках проекту "Просування реформ в регіони" за сприяння Європейського Союзу (http://ec.europa.eu/europeaid). Зміст відеопублікації є виключною відповідальністю відеопорталу Uzhinform і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу.