Подробиці

Закарпатська область стала одним із найактивніших у сфері реалізації транскордонної співпраці. Такими є результати дослідження громадської організації «Поліський фонд міжнародних та регіональних досліджень». Більше про це під час круглого столу розповів експерт Євгеній Романенко.

Євгеній РОМАНЕНКО, експерт ГО «Поліський фонд міжнародних та регіональних досліджень»

Для аналізу ми взяли 11 регіонів. Це ті регіони, які є, по-перше, прикордонними, на яких поширюється дія європейського інструменту сусідства і які входять у ці інструменти як основні регіони. Це: Чернігівська, Київська, Житомирська, Рівненська, Волинська, Львівська, Закарпатська, Івано-Франківська, Чернівецька, Вінницька та Одеська області. Закарпатська область як найбільш активна в плані транскордонної співпраці змогла трансформувати у свою стратегію найбільшу кількість державних стратегій.

Дослідники переглянули документи міжнародного, державного та регіонального рівнів. За окремими показниками Львівщина і Закарпаття займають лідерські позиції рейтингу регіонів. Однак, як і кожна область, Закарпатська має свої особливості реалізації проектів.

Лариса РОМАНЮК, представник ГО «Громадянська мережа «ОПОРА»

Переважно мова йде про проведення якихось днів добросусідства, організацію зустрічей, і так далі. Не зовсім іде мова про співфінансування грантових проектів. Як я розумію, воно потім вирішується ситуативно. Умовно програма заходить на територію області, починаються подаватися проектні заявки, а вже потім область чи бере участь у дофінансуванні, чи не бере.

Недоліками у процесі втілення програм на Закарпатті називають неефективне ведення статистики, невдале фінансування, коли запит перевищує можливі видатки, та відсутність координації роботи різних учасників проектів.

Лариса РОМАНЮК, представник ГО «Громадянська мережа «ОПОРА»

Починає у нас нова програма «Україна-Румунія» працювати. Тут пішло таке включення. Самі розробники програми врахували досвід двох попередніх програм, які діють на території області, врахували те, щоб не дублювалося, що було недопрацьовано, що може бути краще дотягнуто. Тобто вони вже врахували і попередній досвід програм, і стратегії Закарпатської області.

Представники органів державної влади стверджують, що такі рекомендації експертів будуть враховані. У наступних проектах обіцяють передбачити механізми спільного фінансування програм транскордонного співробітництва.

Денис МАН, директор департаменту економіки Закарпатської ОДА

У рамках моніторингу, який буквально кілька тижнів тому закінчив департамент економіки, ми вивели пропозицію розробити програму підтримки міжнародної технічної допомоги і регіонального співробітництва, яка дозволить консолідувати і трошки, можливо, частково вирішити ті проблеми, які в нас там не зелені або коричневого кольору. Тому над цим робота ведеться і я сподіваюся, що законодавча база посприяє прийняттю такої програми.